MN – Milan-Real Madrid, e ardhmja e Brahimit do të vendoset kështu: detajet

Marrëdhëniet mes Milanit dhe Real Madridit, siç e dikton historia, janë optimale dhe drejtuesit e dy klubeve e respektojnë shumë njëra-tjetrën, siç dëshmohet nga operacionet e merkatos të zhvilluara mes dy klubeve në seancat e fundit. Gjatë pranverës 2023, Milani dhe Reali do të takohen rreth një tavoline për të diskutuar të ardhmen e Brahim Diaz, i cili do të shkurtojë dhe tejkalojë 100 paraqitjet për Milanin këtë sezon.

Një fakt që duhet mbajtur parasysh. Brahim Diaz ndihet mirë në Milano, ai tani është vendosur mirë në qytet dhe e di se ka një konsideratë të shkëlqyer nga Stefano Pioli dhe stafi i tij. Fleksibiliteti i tij taktik dhe aftësitë e padiskutueshme teknike e bëjnë atë një lojtar shumë të dobishëm në skuadrën e një ekipi që dëshiron të konkurrojë në nivele të larta.

Milani ka një opsion shlyerje të vendosur në 22 milionë euro me Realin që gëzon një opsion riblerje të vendosur në 27. Por këto janë shifra treguese, të cilat do të jenë objekt diskutimi në muajt e pranverës.

Pjesa themelore në gjithë këtë çështje do të jetë vullneti i lojtarit. Nëse Brahim Diaz në mënyrë legjitime donte të përpiqej të luante shanset e tij në Madrid, Milani nuk do të rezistojë dhe do t’i hape dyert. Por ka edhe aspektin e dytë që, deri më sot, duket të jetë më i besueshëm.

10-shi i Milanit e di që te kuqezinjtë ai luan mesatarisht mbi 30 ndeshje në vit, mes paraqitjeve si titullar (shumë) dhe si zëvendësues. Ai ka vazhdimësi të aktivizimit dhe është shumë i vetëdijshëm për kërkesat e trajnerit.

Prandaj, në rast se ai do të njoftonte Realin për dëshirën e tij për t’u shitur përfundimisht te Milani, atëherë të dy kompanitë do të merrnin masa për të gjetur një shumë të arsyeshme dhe shumë më të ulët se ato të përcaktuara në marrëveshjen dyvjeçare të huazimit, për të bërë Brahimin e lumtur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *