Milan, duhej të ishte zëvendësi i Theos: sot “ndez” në Kupën e Botës. Dhe ishte transferuar kuqezi për 8 mln euro…

Kupa e Botës që po zhvillohet në Katar ka shumë surpriza. Dihet tashme qe një kompeticion prestigjioz si ky mund të jetë vetëm një vitrinë e rëndësishme për shumë lojtarë. Dhe shumë prej tyre po arrijnë të shfaqen në formen më të mirë. Ky është rasti i Antonee Robinson, mbrojtësit të majtë të kombëtares amerikane.

Ai arriti te siguronte 1/16-tat e Botërorit. Një arritje e madhe për SHBA-në! Shok kombetareje i kuqeziut Sergino Dest, ai po demonstron aftësi dhe cilësi vërtet të rëndësishme! Sot luan te Fulham, një skuadër për të cilën luan që nga viti 2020. Por mbani mend se cfare ndodhi ate vere? Në të njëjtin vit ai mund të zbarkonte në Milano, me të vërtetë, ai kishte zbritur ne Itali, por vetëm për disa orë!

Sot Milani mund të mbështetej në një repart të mbrojtësve ultra ofensivë! Paolo Maldini dhe Frederic Massara prej disa kohësh janë në kërkim të zevendesuesit perfekt per Theo Hernandez. Nuk është një arritje e lehtë duke qenë se francezi po dëshmon se nuk kanë të barabartë në botë.

E megjithatë, në vitin 2020 dikush mund të kishte mbërritur te kuqezinjtë që mund të ishte shkëmbyer me Theo Hernandez ne disa ndeshje te caktuara pa shumë probleme. Është me të vërtetë Antonee Robinson dhe historia është vërtet sensacionale!

Milani e kishte mbyllur marrëveshjen me Wigan në mënyrën më të mirë të mundshme atë vit. 8 milionë euro për të fituar performancën e 22-vjeçarit të atëhershëm Robinson. Gjithçka u krye, me mbrojtësin amerikan që zbarkoi në Milano për të kryer vizitat e zakonshme mjekësore. Ishte e njëjta ditë që Alexis Saelemaekers iu bashkua Milanit.

Nuk ka problem për belgun, por më e keqja i ka ndodhur amerikanit. Gjatë vizitës në La Clinica la Madonnina, Antonee u diagnostikua me një problem të vogël në zemër dhe mjeku ia mohoi Milanit blerjen. Me pak fjalë, Robinson nuk mund të luante sipas mjekut. Amerikani shkoi në shtëpi pa i hapur çantat, me një zhgënjim të madh.

Në të njëjtin vit ai u ble më pas nga Fulham për vetëm 2 milionë euro. Antonee Robinson tani është 25 vjeç dhe luan në mënyrë të përsosur për klubin e saj dhe ekipin kombëtar të SHBA-së, duke mahnitur kritikët dhe tifozët. A përfaqëson një keqardhje të madhe për Milanin? Ndoshta po, duke qenë se edhe sot Stefano Pioli nuk mund të llogarisë në një zevendes të besuar Theo Hernandez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *