Agjenti i Kessie u dha mesazhin e duhur tifozëve kuqezi. Mjafton të lexohet mes rreshtave…

Vendimi për t’u larguar nga Milani si transferim i lirë ka tërhequr shumë kritika drejt Franck Kessie, i cili është transferuar te Barcelona dhe po përpiqet të gjeje ende rolin e tij si titullar. Tifozet ishin shumë të mërzitur si nga mënyra se si u largua, ashtu edhe nga fakti që në korrik të 2021 deklaroi se do të qëndronte.

Në orët e fundit ka folur George Atangana, agjenti kontrovers i mesfushorit të Fildishtë. Ai konfirmoi për calciomercato.com se qëllimi i klientit të tij ishte rinovimi: “Megjithatë, një rinovim i njëanshëm nuk mund të përfundojë kurre. Ne kemi refuzuar ofertat nga klube të rëndësishme edhe në janar.

Kjo pikërisht sepse ka pasur dëshirë për të arritur një marrëveshje me Milanin. Ka një gjë që më tingëllon e çuditshme, ajo është se pas lamtumirës së Kessie-t duket se disa tavane që më parë dukeshin të pakapërcyeshme, tani mund të thyhen”…

Atangana ndoshta e sheh Milanin të gatshëm të rrisë tavanin e shpenzimeve për pagat. Duhet thënë se ndërkohë ka ardhur një pronë e re, pikërisht RedBird Capital Partners. Gjithsesi, duket se vetëm për Rafael Leaon ka vullnet për të kaluar kufirin prej rreth 4.5 milionë euro neto në vit që ishte vendosur.

Për Ismael Bennacer, çatia mbetet e njëjtë. Kessie ka nënshkruar një kontratë me Barcelonën me vlerë rreth 6 milionë neto në sezon, shifër kjo shumë e lartë në krahasim me ofertën e Milanit. As sot drejtuesit e kuqezinjve nuk do t’i ofronin atij një angazhim të barabartë ose të afërt me atë që merr në Spanjë. Fati i mesfushorit nuk do të ndryshonte.

Tani Paolo Maldini dhe Frederic Massara shpresojnë të kenë sukses me Bennacer dhe Leao, pasi kanë mbyllur pronarët e tjerë në muajt e fundit. Rinovimi i algjerianit është më i thjeshtë se ai i ish-Lille, i cili pretendon rreth 7 milionë neto në vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *