LAJMI I FUNDIT | Vullneti i Rafa Leao-s, Sportmediaset zbulon!

I impenjuar momentalisht ne Kupen e Botes ne Katar me Portugaline e tij, sulmuesi i Milanit Rafael Leao – sipas Sportmediaset – po i bën diskutimet e rinovimit të kontratës prioritet edhe pse pas tij ka nje sere klubesh te huaja.

Siç është raportuar nga Sport Mediaset (e raportuar edhe Milan News), duket se sulmuesi portugez është shumë i vendosur për të rënë dakord për kushtet financiare me Milanin pasi ky është prioriteti i tij dhe jo te largohet. Shumë klube të mëdha nëpër Evropë duan të nënshkruajnë me Leaon, por ai aktualisht nuk po përpiqet të gjeje opsionin më të mirë të mundshëm për të.

Në vend të kësaj, ai po pret të zhvillojë më shumë bisedime me Milanin dhe të shohë nëse ata mund të përmbushin kërkesat e tij, duke gjetur edhe nje zgjidhje sa i perket gjobes qe duhet paguar te Sporting Lisbona edhe pse i ati shprehet se ka ende nje gjyq te hapur per apelim pasi “Leao nuk ka asnje faj”, sic tha babai Antonio!

Chelsea dhe Real Madrid janë dy klubet që kanë treguar interesin më serioz për Rafa Leao, por dihet se ka vlerësime edhe nga Liverpool, Manchester United dhe Manchester City. Milani refuzoi nga Chelsea rreth 80 mln euro ne vere dhe sipas The Athletic do ta beje serish ne janar nese nuk ka rinovuar…

Lojtari aktualisht është në Kupën e Botës Katar 2022, kështu që nuk ka gjasa të ketë ndonjë lëvizje serioze derisa të kthehet. Ne fakt, ai do te bisedoje sapo te kthehet. Vete Leao per Gazzetta dello Sport tha diten e sotme.

Lojtari është i bindur se Milani është zgjidhja më e mirë për të vazhduar procesin e tij të rritjes Pas Portugali-Uruguai, kampioni i kuqezinjve bëri disa deklarata të rëndësishme, të raportuara nga La Gazzetta dello Sport, të cilat vërtet premtojnë mirë:

“Milani dhe kontrata? Jam i lumtur, krenar, tani më duhet të qëndroj i fokusuar në Kupën e Botës, pastaj do të flas me Milanin sapo të arrij – thotë Rafael Leao edhe pse keto deklarata i kemi degjuar me pare edhe nga Kessie qe me pas ndryshoi mendje… “Nëse dua të nënshkruaj kontratën? Edhe para se të mbërrija në kombëtare, pata një takim me Maldinin, ishte pozitiv, kështu që kur të shkoj në Milano do të flasim me mirë”.

Vullneti i Rafael Leaos ka qenë gjithmonë i qartë dhe këto fjalë e dëshmojnë këtë. Tani duhet të vendose stilolapsin në letër për të fshirë çdo dyshim. Për të fshirë të gjitha thashethemet që lidhen me klubet në fjalë qe e kerkojne. Kontrata e tij skadon ne qershor te vitit 2024 dhe sigurisht qe duhet levizur sa me shpejt te jete e mundur ne kete aspekt. Leao sot fiton 1.4 mln euro ne sezon por eshte gjoba e Sporting Lisbonas ajo qe peshon…

Sakaq, po sot edhe gazetari i njohur i merkatos, Ekrem Konur, theksoi: “Ylli portugez Rafael Leão dëshiron të vazhdojë kontratën e tij me Milanin deri në vitin 2027, pavarësisht interesimit nga klubet spanjolle, gjermane dhe angleze”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *