Në ditën e Pavarësisë, flamuri i Shqipërisë valvitet në ndeshjen e Botërorit

Flamuri kuq e zi është shfaqur mes tifozëve gjatë ndeshjes Brazil-Zvicër në Katar. Kjo përkon pikërisht me ditën e Flamurit ndërsa Shqipëria feston 110-vite nga krijimi i shtetit.

Brazili është bërë skuadra e dytë në Botërorin e Katarit që siguron kualifikimin në turin e 1/8. Kjo sepse ‘seleçao’ mposhti 1-0 Zvicrën në ndeshjen e dytë të grupit G.

Për të parë golin e vetëm të sfidës u desh të pritej shumë, pasi Casemiro realizoi në mënyrë spektakolare vetëm në minutën e 83.

Më herët Vinicu kishte gjetur rrjetën, por që u anulua për pozicion jashtë loje. Me këtë fitore përveç kualifikimit Brazili theu edhe disa rekorde.

‘Seleçao’ u bë kombëtarja e parë në historinë e Botërorëve që ka 17 ndeshje në grupe pa humbje, ndërsa kjo ishte fitorja e parë kundër Zvicrës.

Më herët dy përballje ishin mbyllur në barazim. Pas humbjes së sotme, Zvicra mbetet në kuotën e 3 pikëve, 2 më shumë se Serbia me të cilën ka ndeshjen e fundit dhe ku pritet një sfidë ‘finale’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *