Kjaer tani është një çështje: lajmet nga Katari shqetësojnë Milanin

Simon Kjaer shquhet mes lojtarëve të Milan të përfshirë aktualisht në Kupën e Botës 2022 në Katar. Mbrojtësi kuqezi është kapiten i Danimarkës së tij vendase, një nga kombëtaret qe ka ende shanse te thote fjalen e saj…

Fatkeqësisht Kjaer mbërriti në Kupën e Botës sigurisht jo me një përgatitje të kënaqshme. Ai u rikthye në verë pas rreth 8-9 muajsh pauze për shkak të dëmtimit të tmerrshëm të gjurit të pësuar rreth një vit më parë në Genoa-Milan.

Ai ishte gjithashtu problematik per shkak te disa bezdisjeve muskulore, ndoshta të lidhura me mbipeshen pas dëmtimit të gjurit. Por Danimarka nuk mund të mos mbështetej në udhëheqjen e tij mbrojtëse.

Fatkeqësisht kushtet e Kjaer nuk janë përmirësuar aspak. Mbrojtësi i lindur në vitin 1989 luajti në ndeshjen debutuese të Kupës së Botës kundër Tunizisë, ndërsa në ndeshjen e dytë dhe shumë të përzemërt ndaj Francës mbeti ne stol.

Dikush kishte përfolur pakënaqësi nga ana e lojtarit të Milanit për përjashtimin në ndeshjen ndaj Mbappe dhe shokëve të tij, por në realitet ai vetë pranoi se ndjente dhimbje në kofshën e djathtë.

Siç raporton Tuttosport, tashmë është një alarm për Kjaer. Trajneri Danish Hjulmand nuk e ka fshehur se futbollisti dhe kapiteni i Danimarkës së tij mund të mungojë edhe në ndeshjen vendimtare kundër Australisë, teper vendimtare.

Sinjalet që arrijnë në veshët e Milanit dhe trajnerit Pioli nuk janë të mira, duke qenë se menaxhimi i një elementi si Kjaer është gjithmonë i komplikuar, duke pasur parasysh dëmtimet e rënda të fundit. Një gjë është e sigurt: pasi të kthehet në Milanello, danezi do t’i nënshtrohet kontrolleve specifike dhe një programi të personalizuar për të shmangur me te keqen…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *