Kishte ditë që e ëndërronte këtë ndeshje, ylli i ri i Portugalisë largohet nga fusha duke qarë (video)

Portugali-Uruguai është dueli më i bukur i ditës së sotme në Katar 2022. Luzitanët e nisën Botërorin me fitoren 3-2 ndaj Ganës, ndërsa dy herë kampionët e botës nuk shkuan më shumë se barazimi i bardhë ndaj Koresë së Jugut në debutimin në Katar.

Sonte luhet një finale e parakohshme në grupin H në “Lusail Iconic Stadium”, aty ku të dy skuadrat do të tentojnë maksimumin e pikëve.

Trajnerët Fernando Santos dhe Diego Alonso kanë zgjedhur titullarët e kësaj përballjeje. Skema taktike është e njëjta: 4-1-2-3. Dy ndryshime në mbrojtje te Portugalia, repart ku do e nisin nga minuta e parë “veterani” Pepe në qendër dhe Nuno Mendes në krahun e majtë. Santos i ka besuar një fanellë titullari William Carvalhos.

30-vjeçari i Real Betis, do të luajë si shkatërrues, ndërkohë që në sulm konfirmohen Joao Felix, Cristiano Ronaldo dhe Bruno Fernandes, me Rafael Leaon që e nis përsëri nga stoli si ndaj Ganës. Tri ndryshime në total edhe në formacionin e Uruguait.

Trajneri Alonso ka ulur në stol dyshen sulmuese Luis Suarez dhe Facundo Pellistri, postet e të cilëve i zënë Edinson Cavani dhe Guillermo Varela.

Trajneri ka bërë një modifikim edhe në prapavijë. Në vend të Martin Caceres në krahun e djathtë, është spostuar Jose Maria Gimenez, vendin e të cilit në qendër të prapavijës përkrah kapitenit Diego Godin e plotëson Sebastian Coates i Sportingut të Lisbonës.

42′ Zëvendësim i detyruar për Portugalinë. 20-vjeçari i PSG-së, Nuno Mendes dëmtohet dhe largohet nga fusha, vendin e tij e zë Raphael Guerreiro i Borussia Dortmund.SHIH VIDEON

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *