ESPN | Prapaskenat, futbollisti i United bëhet “shkesi” për Rafa Leao?!

Ronaldo kishte një kontratë në Old Trafford deri në qershorin e ardhshëm, por 37-vjeçari u lirua nga klubi javën e kaluar pas komenteve të tij shpërthyese për Piers Morgan gjatë një interviste në TalkTV. Largimi i portugezit i ka lënë Djajtë e Kuq pa mundësi alternativash sulmi, me Anthony Martial dhe Marcus Rashford tani dy qendërsulmuesit e vetëm të njohur të ekipit të parë.

Gakpo vazhdon të jetë i lidhur fort me Man United, pasi ka folur me Ten Hag për një lëvizje të mundshme në Old Trafford gjatë afatit kalimtar të verës. Një raport i fundit pretendonte se Djajtë e Kuq kanë arritur një marrëveshje në parim për të sjellë holandezin në klub gjatë afatit kalimtar të janarit.

Megjithatë, sipas ESPN, Leao është gjithashtu një objektiv për 20 herë kampionët e Anglisë, me portugezin që mund të largohet nga Milani gjatë merkatos së verës së ardhshme. 23-vjeçari – që mendohet gjithashtu se kërkohet nga Chelsea dhe Manchester City – ka shënuar shtatë gola dhe ka regjistruar nëntë asistime në 20 paraqitje për Milanin gjatë sezonit 2022-2023.

Leao gjithashtu shënoi në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës të Portugalisë kundër Ganës javën e kaluar, dhe ai ka një kontratë në San Siro vetëm deri në verën e vitit 2024, gjë që ka shtuar spekulimet rreth të ardhmes së tij.

Chelsea mendohet se ka pasur të paktën një ofertë të refuzuar për sulmuesin gjatë dritares së verës, me Blutë që besohet se po përgatiten të rindezin interesin e tyre vitin e ardhshëm. Por, Manchester United ka nje asist te quajtur “Bruno Fernandes”, mik i ngushte me Leao ne kombetaren e Portugalise…

Leao ka shënuar 34 gola dhe 30 asistime në 135 paraqitje për Milanin që nga ardhja e tij nga Lille, duke ndihmuar klubin të fitojë titullin e Serie A 2021-22. Gakpo, ndërkohë, ka shënuar dy herë në dy paraqitje për Holandën në Kupën e Botës 2022, duke shënuar në ndeshjen e parë kundër Senegalit përpara se të regjistrohej edhe kundër Ekuadorit herën e fundit.

23-vjeçari hyri në turne pas një fillimi të fortë të sezonit për PSV-në, duke gjetur rrjetën në nëntë raste në 14 paraqitje në Eredivisie, përveç kontributit me 12 asistime. Holandezi gjithashtu shënoi dy gola dhe dha dy asistime në pesë paraqitje në Europa League, dhe ai pritet të largohet nga Eindhoven ose në janar ose verën e ardhshme.

Man United thuhet se fillimisht kishte kërkuar të priste deri në fund të sezonit për të forcuar skuadrën e tyre, por largimi i Ronaldos i ka kursyer klubit rreth 500,000 sterlina në javë me rrogat e Ronaldos, të cilat mund të përdoren për të sjellë disa lojtarë të profilit të lartë gjatë merkatos se janarit…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *