“Po të humbte Shqipëria me Arabinë si Argjentina, shqiptarët do thonin se stërshiti FSHF-ja”

Kupa e Botës në Katar 2022, është kryefjala e çdo njeriu në mbarë boten. Magjia spektakolare e këtij eventi kaq të madh, ka bërë që fokusi të jetë i gjithi tek ai përgjatë 1 muaji.

I ftuar në emisionin sportiv “Ora Sport”, ka qenë Xhvdet Zekaj i cili ka folur mbi ecurinë e ekipeve në këtë edicion.

Specialisti sportit, Zekaj është ndalur te ndeshja që ka bërë bujë në të gjithë botën e futbollit, ku Argjentina e Messit humbi ndaj Arabisë Saudite.

Xhevdet Zekaj: “Për mendimin tim, në aspektin sportiv, është mirë që ky kampionat zhvillohet në këtë periudhë, sepse nuk do të vinin lojtarët siç vinin në qershor me 70 ndeshje. E tejzgjatur dhe të lodhur. Në aspektin futbollistik është mirë. Në aspektin e tjetër, ka diçka të rëndësishme. Është hera e parë që roli i trajnerit ka dhënë rezultate të jashtëzakonshme.

Përmbysja te Gjermania është meritë e trajnerit, i cili pasi e studioi dhe e la të bënte ç’të dojë, në pjesën e dytë me rreshtimin që bër dhe me ndërrimet që bëri… Dalja e Mylerit nga fusha i hoqi dinamon Benzit.

Është kampionat i bukur në faktin që s’ka më diferenca. Nuk mund të parashikohet. Është bërë i habitshëm. Është luks, pa lodhje për skuadrat, sepse janë në të njëjtin qytet. Stadiumet me kondicioner. S’të lënë të prekësh gruan, s’të lënë të pish. Pati një gjë të mirë. Për ata që shajnë Federatën, nëse do i kishte ndodhur Dukës të humbim një ndeshje siç i ndodhi Argjentinës, do thonin: ‘E shiti dhe e stërshiti’“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *