Arsene Wenger thumbon mediat dhe opionistët: “Duhet të përuleni kur flisni mbi Giroud!”

Në një segment në Téléfoot të sotëm, një numër ish-menaxherësh dhe shokësh të skuadrës së Olivier Giroud vlerësuan numrin nëntë të Francës pasi dygoleshi i tij kundër Australisë e pa atë të bëhej golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Francës, duke shkuar 51 përkrah Thierry Henry.

Për ish-trajnerin e tij në Arsenal, Arsène Wenger, karriera që Giroud ka krijuar për vete është e denjë për lëvdata, veçanërisht duke pasur parasysh se ai nuk e nisi nga lart: “Duhet të gjunjëzohesh para karrierës së tij. Asgjë nuk iu dha, e nisi nga zero”.

Shoku i tij ndërkombëtar, Antoine Griezmann thotë se sulmuesi i Milanit është “një numër i jashtëzakonshëm nëntë”, i cili ka shënuar dhe ka fituar tituj në çdo klub ku ka luajtur. Kjo ndjenjë është jehonë nga Laurent Blanc, i cili shton se kur i dha Giroud thirrjen e tij të parë ndërkombëtare. – deri në nëntor të 2011, ai ishte në atë kohë ndër sulmuesit më të mirë francezë.

Për fituesin e Topit të Artë të vitit 1991, Jean-Pierre Papin, ish-lojtari i Montpellierit është madje “një nga nëntët e fundit të vërtetë përreth. Nuk ka më, nuk i bëjnë më të tillë numrat 9”

Pas ndeshjes kundër Danimarkës, Giroud tani do të ketë mundësinë të kalojë Thierry Henry kundër Tunizisë, të mërkurën – forma e tij aktuale e golave ​​është në kontrast të plotë me turneun e tij 2018…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *