Serie A, renditja e Transfermarkt-it sipas reparteve: Milani dominon me mbrojtje-portier. Shifra e pabesueshme

Në këtë pauzë të gjatë për Kupën e Botës, Trasnfermarkt ka shfrytëzuar rastin për të bërë vlerësime të sakta në lidhje me Serinë A. Portali i njohur ka përditësuar vlerat e tregut të shumë lojtarëve dhe kështu ka hartuar renditje të ndryshme me skuadrat e Serisë A të renditura. në bazë të kostos totale të secilit prej reparteve të tij. Tre renditje konkretisht: mbrojtja-portierët, mesfusha dhe sulmi.

Kush do të komandojë tabelat e ndryshme? Le të fillojmë me sulmin. Reparti më i çmuar i sulmit në Itali është Napoli i Luciano Spallettit. Një surprizë e madhe, por vlera e lartë në përgjithësi e lojtarëve si Osimhen, Kvaratskhelia, Raspadori, Simeone është e pamohueshme.

Një listë sulmuese që është rritur shumë në këtë pjesë të parë të sezonit dhe që në përgjithësi ka një vlerë prej 234 milionë eurosh. Pas Napolti, në renditjen e sulmit, pasojnë Juventus, Inter dhe Milan. Sulmi i kuqezinjve është pra vetëm i katërti më i vlefshëm në Serie A, me një vlerë totale prej 138 milionë euro.

Le të kalojmë në mesfushë! Këtë herë është Interi që kryeson tabelën. Chalanoglu, Brozovic, Barella, Asllani, Mkhitaryan, Di Marco, Dumfries, për një vlerë totale prej 212 milionë euro. Milani është i dyti këtë herë, me një njësi mesfushë me vlerë 190 milionë euro. Dy kushërinjtë, i pari dhe i dyti, pasohen nga Juventusi, Napoli dhe Roma.

Më në fund vijmë te mbrojtja dhe portierët. Dy departamente në të cilat Milani nuk ka të barabartë. Renditja e Transfermarkt e thotë qartë këtë. Djalli komandon vlerat e tregut të portes dhe mbrojtjes. Maignan, Tomori, Kalulu, Kjaer, Calabria, Theo Hernandez, por edhe të ardhurit, për një vlerë totale prej 241 milionë eurosh.

Milani i Piolit, me pak fjalë, ka prapambetjen më të mirë në të gjithë Serinë A, për sa i përket cilësisë. Kuqezinjtë ndiqen në klasifikimin e veçantë nga Interi, Atalanta, Napoli dhe Roma. Më poshtë janë tre renditjet në detaje, ekip për ekip.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *