“Napoli si Milani im” Deklarata që krijon bezdi te tifozeria kuqezi!

Milani i paharrueshëm në fillim të viteve 2000, një skuadër e pandalshme, e përcaktuar disa herë si më e forta e të gjitha kohërave. Shevchenko, Seedorf, Maldini, Nesta, Kakà, Pirlo, Inzaghi, Cafù dhe shumë e shumë kampionë të tjerë të padiskutueshëm. Një ekip që ka arritur disa herë majat e botës, duke fituar gjithçka që një ekip futbolli mund të fitojë!

Deri më sot është vërtet e vështirë të gjesh në Itali një ekip me të njëjtat karakteristika, me të njëjtën cilësi, klas dhe elegancë. Milani i sotëm është larg atyre niveleve, edhe nëse pronësia e re, Maldini, Massara dhe Pioli synojnë të punojnë sa më mirë që të kthehen në ato nivele.

Megjithatë, sipas një ish të atij ekipi të frikshëm, tani ka një italian që mund të krahasohet me Milanin e Berlusconit. Nuk është pikërisht Djalli i Piolit! Andrea Pirlo, i intervistuar nga direct.it, foli për Napolin aktual të Spallettit. Sipas Pirlos, klubi napolitan, për nga karakteristikat dhe cilësia, është i krahasueshëm me Milanin e tij të lavdishëm.

Kjo është deklarata e ish-mesfushorit për këtë çështje: “Unë e krahasoj Napolin e Spallettit me Milanin tim, atë me kaq shumë lojtarë sulmues që luanin për argëtim. Edhe Napoli i Sarrit ishte i këndshëm për t’u parë, por ky është më keq sot. Ata luajnë të frikshëm.

Kane larguar lojtarë të rëndësishëm dhe kanë ardhur lojtarë të rinj. Por ata janë të gjithë në të njëjtin nivel dhe kush e meriton të luajë. Gjithçka funksionon në mënyrë perfekte dhe kjo është vetëm falë trajnerit”.

Me pak fjalë, fjalë që tifozët napolitan do të mund t’i vlerësojnë vetëm dhe që në vend të kësaj kanë pasur një efekt të kundërt tek tifozët e kuqezinjve. Një krahasim shumë delikat, me siguri!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *