Jo vetëm shtesat e gjata, revolucion në Serie A duke nisur nga janari!

Mbërrin në Serie A offside gjysmë automatik. Që nga e enjtja e kaluar, në Lissone, gjyqtarët e Can A dhe B kanë nisur testet teknike për metodën e re të zbulimit nga jashtë loje, atë që është parë tashmë në Champions League dhe që ai. po e sheh veten çdo ditë në Kupën e Botës që po mbahet në Katar.

Ndaj, siç raporton La Gazzetta dello Sport, duke filluar nga fillimi i janarit teknologjia e re do të mbërrijë edhe në fushat e top turneut italian. Dhe nëse nuk do të jetë 4 janari (data kur kampionati rifillon pas pushimeve) do të jetë menjëherë pas: por do të fillojë offside automatikisht.

Padyshim që do të duhet ok nga FIGC dhe Lega Serie A, por fakti mbetet se edhe sektori i arbitrave ushtroi dy ditë më parë në qendër të Lissone, atë ku ka shtëpinë VAR-i. Ushtrime për kompeticionet italiane dhe të huaja, simulimet dhe varisti që zinin pozicionet kushtuar VAR dhe AVAR si të ishte një ndeshje e vërtetë.

Pas atyre të së enjtes, Liga me gjasë do të presë arbitrat për takime të tjera operative për të përsosur sa më shumë lajmet që vijnë. Por çfarë është offside gjysmë automatik? Emri kujton se arbitri do të ketë gjithmonë fjalën e fundit në rastet e pozicionit jashtë loje “aktive” ose jo, por në të kundërt do të ketë mbështetje të gjerë.

Sistemi nuk do të përfshijë një çip në top, por do të përcaktojë pozicionin “offside” falë 10-12 kamerave të vendosura brenda ambienteve të cilat do të gjurmojnë çdo centimetër të fushës dhe do të dërgojnë imazhe me 50 korniza për sekondë.

Një sistem inteligjence artificiale do të jetë në gjendje të gjurmojë të ashtuquajturin “skelet” të lojtarit në 29 pika të ndryshme praktikisht në kohë reale, duke i dhënë lëvizjen dhe pozicionin e lojtarit në fushë si dhe zonën nga e cila ka origjinën topi. Gjithçka do të vendoset në pak sekonda, 3/5.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *