Deklarata e bujshme | “Ibra në 50% të formës më ndikues se Giroud”

Zlatan Ibrahimovic aktualisht po stervitet shumë për rikuperimin nga operacioni në gju që iu nënshtrua gjatë verës. Rruga është ende e gjatë, por suedezi tani mund të shohë dritën në fund të tunelit, me vetëm pak muaj të mbetur nga rikthimi… 41-vjeçari, i cili është i përfshirë në shumë sipërmarrje jashtë fushës nga Padel në Suedi dhe Itali deri në zotërimin indirekt të një kompanie bastesh (BetHard), së shpejti do të kthehet në fushë.

Plani është të fluturoje në kampin stërvitor në Dubai, i cili do të zhvillohet në dhjetor, dhe ai mund të rrisë ngadalë por në mënyrë të qëndrueshme ngarkesën në gju. Ai ndoshta nuk do të marrë pjesë shumë në stërvitjen në grup, por është ende shumë e dobishme për ta sjellë atë në kamp.

Ibrahimovic ka qenë një figurë kyçe në suksesin e fundit të Milanit dhe mbështetja e tij e vazhdueshme, edhe kur është i lënduar, e ka ndihmuar skuadrën të rritet. Billy Costacurta, legjenda e Milanit, ka folur mirë për sulmuesin dhe rikthimin e tij eventual në një intervistë të fundit për Tuttosport.

“Unë pres kontributin e tij të zakonshëm, pra lojëra cilësore me aftësinë për të përfshirë të gjithë bashkëlojtarët e tij. Giroud po bën punen e tij, me të vërtetë, ai ka befasuar me sa gola ka shënuar duke menduar për historinë e tij. Megjithatë, ai nuk ka aftësinë për të përmirësuar aftësitë e të tjerëve si Ibra. Nga këndvështrimi im, Zlatan në 50% të potencialit të tij maksimal mbetet më i fortë se Giroud”, tha ai siç citohet nga MilanNews.

Fjalet e Costacurta sigurisht jane te drejta por vetem nëse Ibrahimovic do të rikuperohej plotësisht, atëherë ai do të ishte një lojtar i rëndësishëm në gjysmën e dytë të sezonit. Olivier Giroud, i cili ka qenë fantastik, është detyruar të luaje vazhdimisht dhe ndoshta eshte lodhur jo pak, sidomos duke ditur se do te vije edhe pas nje Kupe Bote.

Të kesh të dy veteranët për t’u mbështetur mund të jetë vërtet diçka me shume për Stefano Piolin, i cili gjithashtu ka një sy në të ardhmen së bashku me Paolo Maldinin dhe Ricky Massara. Noah Okafor duket se është objektivi kryesor i verës, pasi i ka bindur kuqezinjtë veçanërisht në ndeshjet kundër tyre.

Deri atëherë, megjithatë, do të jetë në dorën e Giroud dhe ndoshta edhe Ibrahimovic që të ndihmojnë Milanin të zvogëlojë diferencën me Napolin. Aktualisht janë tetë pikë dhe pjesa e dytë e sezonit, pa dyshim, do të jetë e vështirë për Milanin, por mund të jetë gjithashtu një rikthim i madh…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *