CDS | Ultimatumi i Milanit ndaj Leaos dhe shifra që duhet për në janar…

Nënshkrimi para pushimit të Kupës së Botës nuk arriti në fund. Maldini e kishte përsëritur vazhdimisht synimin e tij për të mbyllur rinovimin e Leaos paraprakisht, por kjo nuk ndodhi, përkundrazi.

Sipas Corriere dello Sport, për nënshkrimin do të duhet të presim shumë kohë: ka shumë detaje për të depozituar, nga kontrata deri te klauzola e lirimit, pa harruar borxhin që duhet paguar ndaj Sporting Lisbonës.

Ndërkohë, megjithatë, Milani ka vendosur afatin: nuk do të shkojë përtej verës së vitit 2023. Nëse nënshkrimi i shumëpritur për rinovimin nuk arrin, kuqezinjtë do të detyrohen ta shesin atë për të mos rrezikuar ta humbin falas, duke pasur parasysh kontratën që skadon në 2024.

Si drejtuesit ashtu edhe Pioli e konsiderojnë atë një kampion të ardhshëm për t’u mbajtur me çdo kusht. Synimi është t’i ofrohet Leaos dhe agjentit të tij, Jorge Mendes, një pagë me vlerë 6 milionë euro neto në sezon, shumë më tepër se 1.5 që merr aktualisht.

Botërori si protagonist mund të komplikojë planet e Milanit. Nga jashtë, interesi i Chelsea, PSG dhe Manchester City është i gjallë. Maldini dhe Massara, megjithatë, janë gati ta bllokojnë: që lojtari të largohet menjëherë, do të nevojiten 150 milionë euro, shuma e klauzolës së tij të lirimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *