Milani, skaut në Kupën e Botës për blerjen në janar: Maldini jep “ok”

Paolo Maldini dhe Frederic Massara janë në proces reflektimesh dhe vlerësimesh. Skuadra aktuale e Milanit ka treguar se është ende e fortë, por nënshkrimet e verës nuk kanë dhënë atë që pritej. Rezultati është se norma teknike nuk është rritur, në një sezon që gjithsesi kërkonte dhe kërkon një hap më tej përpara.

Qasja në fazën eliminatore të Ligës së Kampionëve është sigurisht një moment historik shtesë krahasuar me vitin e kaluar, por kundërshtarët në fazën e grupeve ishin më të përballueshëm. Për të bërë një përshtypje të mirë tashmë në shkurt ka ndoshta nevojë për cilësi më të lartë.

Edhe në ligë, për të vazhduar ndjekjen ndaj Napolit, ekziston ndjenja se Milanit të Piolit i duhet diçka më shumë. Këtu për muajin janar hipotezat e blerjes së dy lojtarëve po bëhen gjithnjë e më të njohura. Houssem Aouar dhe Hakim Ziyech emrat që po e ngrohin shumë ambientin.

Një mesfushor sulmues dhe një anësor. Sipas shumëkujt, në fund askush nuk do të arrijë në dimër për të përforcuar skuadrën kuqezi, por në Spanjë thonë se Paolo Maldini është gati të bëjë një përjashtim.

Todofichajes.com bën të ditur se marrëveshja e Hakim Ziyech është e vetmja që mund të përfundojë në janar për Milanin. Kushtet flasin vetë, ndryshe nga ato të verës së kaluar. Para së gjithash, kostoja e kartonit ka ndryshuar. Tani Chelsea është gati të pranojë një ofertë minimale prej 15 milionë eurosh.

Megjithatë, sipas të njëjtit burim, nuk është e qartë nëse Ziyech mund t’i bashkohet kuqezinjve në formë huazimi për gjashtë muaj në janar, me një opsion blerjeje për verën, apo të nënshkruhet menjëherë në baza të përhershme.

Fakti i rëndësishëm dhe vendimtar është se futbollisti maroken tashmë i ka dhënë dritën jeshile Paolo Maldinit për transferimin dimëror në Milano dhe drejtori teknik i kuqezinjve iu përgjigj duke dërguar emisarë në Katar për të vëzhguar paraqitjet e tij gjatë Kupës së Botës.

Ziyech ka për detyrë të befasojë drejtuesit e Milanit dhe t’i bindë ata që të vënë bast për të sa më shpejt të jetë e mundur. Todofichajes.com shton se Chelsea ka njoftuar disa agjentë për largimin e afërt të Hakimit në janar dhe tashmë është në kërkim të një zëvendësuesi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *