Kjaer sfidon Giroud: “Do të jetë emocionuese. Oli si Benzema? Po, edhe nëse…”

Milani ka shtatë lojtarë të angazhuar aktualisht në Katar në kompeticionin e Kupës së Botës. Shpresa është që këto të demonstrojnë plotësisht vlerën e tyre pa u përballur me lëndimet e zakonshme. Mënyra e duhur për të shijuar performancën e tyre pa asnjë shqetësim!

Mbi të gjitha, një kuqezi bëri shkëndija në debutimin e tij në Kupën e Botës. Padyshim që po flasim për Olivier Giroud, i cili shënoi dy gola kundër Australisë duke larguar çdo skepticizëm të mundshëm. Oli ka marrë konsensusin dhe vlerësimin e mazhorancës.

Pas paraqitjes së madhe, shumë personalitete e kanë komplimentuar, mes tyre edhe shoku i skuadrës Zlatan Ibrahimovic. Ndalesa e radhës për Francën e Giroud do të jetë ndeshja kundër Danimarkës. Dhe kur tifozët e Milanit flasin për Danimarkën, Simon Kjaer vjen menjëherë në mendje.

Vikingu kuqezi do të jetë në fakt rivali i shokut të skuadrës Giroud te Milani. Do të jetë një ndeshje e veçantë për tifozët e Milanit, të cilët do ta kenë të vështirë të marrin anën e njërit apo të tjetrit. Ndeshja do të zhvillohet të shtunën në orën 17:00 dhe Simon Kjaer u thirr për të folur për Olivier në konferencën e zakonshme për shtyp.

Simon Kjaer vlerësoi fillimisht shokun e tij të skuadrës Giroud pas provës së madhe ndaj Australisë: “I uroj Olit më të mirat. Sipas mendimit tim, ai është një nga sulmuesit më të mirë në botë. Ai është një sulmues i madh i zonës, ndaj do të jetë një lojë e vështirë kundër tij”.

Krahasimi me Benzema, sulmuesin francez të Real Madridit, i cili humbi Botërorin për shkak të dëmtimit, ishte vendimtar. A janë në të njëjtin nivel? Kjaer u përgjigj kështu: “Po, i futa në të njëjtin grup. Unë e shoh Giroud si elitën absolute për sa i përket lëvizjeve, finalizimit dhe gjëra të tilla.

Është pak më pak i lëvizshëm se Benzema. Por në fushë e shoh atë si një sulmues absolutisht të klasit botëror. Kështu që ndeshja kundër tij ndoshta do të jetë emocionuese”. Po, sepse Kjaer do të jetë aty për të ndalur sulmet e Giroud të shtunën pasdite. Një sfidë mes “miqve rivalë” absolutisht për të mos u humbur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *