Milan, gjithçka ndryshon! Revolucioni në listën Champions në janar

Një nga situatat te Milani që shkaktoi më shumë diskutime në pjesën e parë të sezonit ka të bëjë me përbërjen e listës së UEFA-s. Skuadra e lojtarëve që Stefano Pioli ka zgjedhur të ketë në dispozicion në kupa. Kuqezinjtë ishin në gjendje të dërgonin një listë me vetëm 23 lojtarë për të luajtur në Champions League, plus vende pothuajse të pakufizuara për djemtë në sektorin e të rinjve.

Piolit iu desh të bënte disa shkurtime vërtet të pakëndshme, duke qenë se e gjeti veten të detyruar të linte jashtë 6 lojtarë nga ekipi i parë: Maignan (për shkak të një dëmtimi gjatë garës), Thiaw, Bakayoko, Vranckx, Adli dhe Ibrahimovic.

Gjërat mund të ndryshojnë ndjeshëm janarin e ardhshëm, pas përfundimit të merkatos se janarit. Siç shkruan sot Tuttosport, Pioli me siguri do të rishikojë disa situata, duke përmbysur zgjedhjet.

Lojtarët e sakrifikuar ne merkato, të dëmtuar dhe të paangazhuar aq sa duhet me sa duket do të largohen nga lista e Champions League. Prandaj, Tatarusanu duhet të lërë vend për kthimin e Mike Maignan, i cili do të zërë menjëherë vendin e tij midis shtyllave.

Pacienti afatgjatë Florenzi, i cili ka ende një rrugë të gjatë rikuperimi pas operacionit të tendinit, dhe Ballo-Touré, i cili është gjithnjë e më shumë në qendër të thashethemeve të merkatos në dalje, gjithashtu duhet të largohen nga lista.

Pioli do të duhet të vlerësojë me kujdes prezantimet e të rinjve Thiaw dhe Vranckx, të cilët kanë treguar cilësi të mira deri më tani në ligë. Por mbi të gjitha Zlatan Ibrahimovic, i cili dëshiron të rikthehet në janar pikërisht për të qenë protagonist në Evropë. A lëkundet pozicioni i Origit?

Pa harruar se Milani mund të ndërhyjë në merkato në janar me 1-2 goditje, të cilat Pioli mund t’i konsiderojë të vlefshme edhe në kuadër të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve. Një revolucion i vogël, pra…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *