Granit Xhaka kritikon publikisht Gjermaninë për gjestin që bëri sot

Granit Xhaka është deklaruar për media, para ndeshjes hapëse të Zvicrës ndaj Kamerunit në Kupën e Botës në Katar. Ndër të tjera, futbollisti me origjinë nga Kosova u pyet edhe për ndeshjen që Zvicra do ta zhvillojë ndaj Serbisë më 2 dhjetor.

“Bëhet fjalë për futbollin, duhet të kujdesemi për veten. Të dyja përfaqësueset duam fitore. Kjo është më e rëndësishmja. Ne jemi këtu për të luajtur futboll, kjo është gjëja më e rëndësishme”, ka thënë Xhaka në konferencën për media të mërkurën.

Kujtojmë se në Botërorin e vitit 2018, Xhaka bëri shqiponjën në ndeshjen ndaj Serbisë, pasi realizoi gol spektakolar.

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, tha të mërkurën se skuadra e tij nuk duhej të kopjonte protestën e Gjermanisë kundër qëndrimit të FIFA-s lidhur me shiritin e kapitenit.

Gjermania u rreshtua për foton e ekipit të saj përpara një humbjeje shokuese 2-1 ndaj Japonisë, duke bërë gjestin pasi braktisën planet që kapiteni Manuel Neuer të vishte shiritin “OneLove” pas kërcënimeve për masa disiplinore në fushë nga FIFA.

“Unë nuk mendoj se ne duhet të bëjmë asgjë si ekipi zviceran. Ne duhet të respektojmë rregullat dhe të përqendrohemi në futbollin tonë, kjo është gjithçka që kam ndërmend të bëj. Ne duhet të luajmë futboll dhe të mos i japim mësime askujt”, u tha kapiteni Xhaka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *