WC2022: Senegali e bën si Shqipëria, Holanda e nis me fitore

Jemi mësuar që Shqipëria gjithmonë të pësojë gol në minutat e fundit dhe të humbë ndeshjet, sidomos ndaj ekipeve të mëdha. E njëjta gjë ndodhi dhe me Senegalin sot.

Golat e Cody Gakpo dhe Davy Klaassen në minutat e fundit, i dhuruan Holandës tri pikë tepër të rëndësishme në takimin e parë në Botërorin e Katarit. Kombëtarja e drejtuar nga Louis Van Gaal, mposhti 0-2 Senegalin në duelin e parë të grupit A.

Përballja ishte tepër e luftuar, por skuadrat menduan më shumë për mbrojtjen dhe rrezikuan pak. Rastet e pastra munguan, taktika dhe kujdesi mbizotëruan në “Al Thumama Stadium”, teksa në fund festuan holandezët falë golave të lojtarëve të PSV-së dhe Ajaxit.

23-vjeçari Gakpo debutoi me gol në një Botëror, ndërkohë që kombëtarja tulipane hedh një hap të sigurt drejt kualifikimit.

Senegali luajti mirë dhe fort, por dalja e gabuar e Edouard Mendy, portieri i Chelsea, ndikoi që kampionët e Afrikës të dilnin pa pikë nga kjo përballje.

Grupi A kryesohet nga Ekuadori dhe Holanda me nga tri pikë. Ndeshjet e ardhshme në këtë grup do të zhvillohen të premten e 25 nëntorit: Katar-Senegal dhe Holandë-Ekuador.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *