“Mos mashtroni, askush se urren Giroud! Franca e dashuron”

Olivier Giroud, sulmuesi i Milanit dhe Francës, foli me Le Parisien para debutimit të tij në Kupën e Botës 2022, i cili ka të ngjarë ta shohë atë si titullar për shkak të dëmtimit të Benzemas: “Unë kam qenë në ekipin kombëtar për njëmbëdhjetë vjet tani. Shpirti im konkurrues më nxit të synoj vazhdimisht edhe më shumë.

Jam i etur për fitore, për trofe. Në moshën time të jesh kaq vendimtar dhe të ndihesh mirë është një lumturi e vërtetë”. Do të njoftoni që do të vazhdoni në kombëtare pas Botërorit? “Unë nuk i vendos vetes kufij. Thashë se mund të jenë ndeshjet e mia të fundit, por nuk dua të njoftoj asgjë. Do të luaj derisa trupi im të thotë stop.”

2 gola larg rekordit të Henrit në Francë. A është tejkalimi i tij qëllimi juaj? “Thyerja e rekordit të Titit do të ishte një bonus, por qëllimi kryesor është të shkoj sa më larg me ekipin, duke kontribuar me gurin tim në ndërtesë. Pas kësaj, nëse mund t’i afrohem…”.

Gjatë konferencës për shtyp në prag të debutimit kundër Australisë, Didier Deschamps iu përgjigj një pyetjeje kurioze për Olivier Giroud: “Dikush thotë se është i urryer në Francë? Ne e duam atë! Që kur filluan ta kritikojnë, ai ka qenë gjithmonë i pranishëm.

Kështu që Franca është shumë e lumtur dhe Olivier dhe unë jemi gjithashtu. Ai është pjesë e grupit, ai ka qenë me ne për një kohë shumë të gjatë. Edhe kur nuk shënon, ai është i dobishëm, sepse i lejon shokët e tij të shënojnë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *