Gds: Fytyra e lumtur për Giroud dhe ana tjetër e medaljes! Milani ka një shqetësim

Pak muaj më parë, pakkush mendonte se Olivier Giroud mund të thirrej për Kupën e Botës. Tani, megjithatë, jo vetëm që e ka bindur trajnerin Didier Deschamps që ta çojë në Katar, por pas dëmtimit të Karim Benzema, qendërsulmuesi i Milanit është i destinuar të jetë edhe titullari në qendër të sulmit të Francës.

Prandaj do të jetë radha e tij për të udhëhequr lojtarët e shumtë të rinj të kombëtares franceze, pak si ai tashmë te kuqezinjtë. Nëse Giroud ka fituar përsëri Francën, siç raporton La Gazzetta dello Sport këtë mëngjes, ai duhet të falënderojë Milanin që e lejoi atë të luante një rol udhëheqës në ekipin e tyre të klubit.

Një vit më parë, në fakt, Olivier ishte jashtë planeve te Didier Deschamps pasi ai kishte luajtur shumë pak në periudhën e fundit te Chelsea. Tek kuqezinjtë, nga ana tjetër, ai u rikthye të kishte një rol drejtues dhe gjithashtu falë synimeve të tij shumë të medha ishte një nga arkitektët e Scudetto-s së 19-të të Djallit.

Vendimtare – Vetë qendërsulmuesi francez është i vetëdijshëm se performanca e tij te Milani ishte vendimtare për thirrjen e tij për Kupën e Botës: “Për të shkuar në kombëtare duhet të jesh vendimtar me klubin dhe ndihem mirë te Milani. Nëse ky është momenti më i mirë i karrierës sime? Nuk e di, por ndihem mirë, është një periudhe e mrekullueshme.

Ky mund të jetë turneu im i fundit i madh, por do ta shohim në fund. Për sa kohë që trupi më lejon, unë nuk do të vendosë asnjë kufi”, fjalët e Giroud raportohen sërish këtë mëngjes nga Gazzetta dello Sport.

Olivier ka edhe një objektiv të rëndësishëm personal në këtë Botëror, që është të kalojë Henry-n dhe të bëhet golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtares franceze (kuqeziu ka 49 gola, kurse Henry eshte ndalur ne 51).

Nderkohe, ia vlen te theksohet se gjithe kjo lumturi e madhe te Milani nuk eshte per faktin se Benzema eshte demtuar dhe ka braktisur Katarin. Giroud do te beje pra ate qe bente te Milani,te luaje cdo here dhe cdo ndeshje. Milani ka shqetesim se trupi i tij mund te vuaje pasojet nga janari e tej…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *