Dita e krenarisë për legjendën, djali i George Weah realizon me SHBA ndaj Uellsit

SHBA dhe Uellsi jane duke zhvilluar ndeshjen e tyre te pare sonte ne Kupen e Botes ne Katar. Nje sfide me ritme te shpejta dhe raste por sidomos dyluftime. Amerika eshte duke luajtur me mire dhe ka gjetur edhe golin pas 36 minutash loje. Ai qe ka shenuar edhe sulmuesi i talentuar Weah, djali i legjendes…

GOLI I TIMOTHY WEAH – VIDEO

I rritur në sektorët e të rinjve të New York Red Bulls dhe Paris Saint-Germain, më 3 korrik 2017 ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me klubin francez, për një mandat tre-vjeçar. Ai debutoi në ekipin e parë më 3 mars 2018, në ndeshjen e ligës të fituar kundër Troyes.

Më 4 gusht 2018 ai ishte ndër golashënuesit në finalen e Superkupës së Francës në Shenzen në ndeshjen e fituar nga PSG 4-0 kundër Monakos, ndërsa më 12 gusht në vijim, në ditën e parë të kampionatit, ai shënoi golin e tij të parë në Liga 1. Më 7 janar 2019 u zyrtarizua kalimi i tij i huazuar te Celtic dhe në qershor 2019 ai u transferua te Lille.

Sulmues shumë i shpejtë dhe i fortë fizikisht. I disiplinuar taktikisht, për shkak të karakteristikave të tij ai është krahasuar me babain e tij George Weah, qe në Evropë ka veshur fanellat e Monacos, Paris Saint-Germain, Milan, Chelsea, Manchester City dhe Olympique Marseille. Ndërkombëtarisht, ai përfaqësoi kombëtaren e Liberisë. Ai u tërhoq nga aktiviteti konkurrues në moshën 36 vjeçare, në vitin 2002.

Weah iu bashkua Milan në 1995, me të cilin fitoi menjëherë ligën italiane në 1996 nën drejtimin e Fabio Capello-s, duke luajtur përkrah Roberto Baggio dhe Dejan Savićević në sulmin e Milanit, si dhe Marco Simone, me raste, dhe duke përfunduar sezonin si golashënuesi më i mirë i Milanit; ai fitoi titullin e Serie A edhe një herë në 1999.

Gjatë kohës së tij me klubin, ai gjithashtu arriti në finalen e Kupës së Italisë 1998, dhe përfundoi si nënkampion në Superkupën e Italisë në dy raste, në 1996 dhe 1999. Pavarësisht dominimit të tyre evropian në fillim të viteve 1990, Milani ishte më pak i suksesshëm në Evropë gjatë kësaj kohe, megjithatë, me rezultatin e tyre më të mirë që ishte një përfundim në çerekfinale në Kupën UEFA 1995–96.

Pasi kishte nisur një karrierë politike, ai kandidoi për President të Republikës në zgjedhjet presidenciale të Liberisë të vitit 2005, duke u mundur në balotazh por ai më pas mori pjesë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2011 si kandidat për nënkryetar të Winston Tubman, një rezultat i mundur më vonë nga vetë Sirleaf . Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2017 ai u zgjodh president i Liberisë, duke mundur në balotazh nënpresidentin në largim Joseph Boakaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *