Polici me kuaj dhe turma që shtyhet, larg stadiumit të Doha-s ku u hap Botërori ndodhi kaosi. Motivi

Zona e tifozëve e ngritur në qendër të Dohas u shndërrua në një skenë kaotike të dielën në ditën e hapjes së Kupës së Botës, ndërsa dhjetëra mijëra tifozë shtynë dhe shtynë linjat e policisë për të hyrë në stadium.

Tifozët po përpiqeshin të hynin në zonën e mbyllur që përmban një televizor me ekran të madh për të parë ndeshjet, vende për të blerë birrë dhe asgjë tjetër.

Policia e arm*atosur me shkopinj dhe mburoja qëndronte në hyrje. Disa tifozë iu lutën oficerëve që t’i lejonin të kalonin linjën. Vetëm disa gra shtatzëna dhe tifozë me aftësi të kufizuara u lejuan të hynin në zonën e tifozëve përmes një hyrje me prioritet të veçantë, menjëherë pasi ndeshja hapëse midis Katarit dhe Ekuadorit filloi në një qytet tjetër të Katarit, Al Khor.

“Është shumë e rrezikshme. Njerëz mund të vdi*snin”, tha Hatem El-Berarri, një irakian që tha se po punonte në Dubain fqinj. “Pleqtë, gratë, nuk mund të përballojnë turma si kjo. Faleminderit Zotit që jam pak i gjatë, kështu që mund të marr frymë. Por pashë disa fëmijë dhe thashë ‘ngrini ata. Ata nuk mund të marrin frymë.”

Ai tha se pa njerëz që shtynin dhe gra që qanin. “Familja ime është brenda. Nuk mund të hyj më për t’i parë. Nuk di çfarë të bëj”, tha ai. Luis Reyes, një meksikano-amerikan që jeton në Los Anxhelos, e krahasoi tronditjen me skenat e disa javëve më parë në Korenë e Jugut që vranë më shumë se 150 njerez.

“Nuk mund të ktheheni dhe nuk mund të shkoni përpara,” tha ai. “I thashë djalit tim, ‘Le të dalim jashtë. Është shumë e rrezikshme.” Nuk ishte e qartë nëse dikush ishte plagosur apo arrestuar.

Vendosja e policisë së trazirave vjen pas një incidenti të ngjashëm të shtunën mbrëma në një koncert para Kupës së Botës, ku njerëzit u përpoqën të futeshin brenda zonës së tifozëve në Corniche të Dohas në Al Bidda Park.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *