Maldini i sigurtë: “Theo do më kalojë! Çfarë mbrojtësi kemi…”

Paolo Maldini, drejtor i zonës teknike të Milan, foli për Milan TV për Theo Hernandez, benjamini i tij dhe ai qe pikerisht drejtuesi solli ne Milanello kur askush nuk e donte nga klubet e medha dhe vinte nga huazime ne La Liga…

“Nëse Theo luan një të tretën e ndeshjeve të tij për Milanin, ai më mund mua: kjo është shumë e qartë; unë kurrë nuk kam qenë sulmues. Do të isha i lumtur nëse ai do të më kalonte mua.Theo është një mbrojtës i krahut shumë i veçantë!

Ai është një mbrojtës i krahut absolut, por atë që ai bën nuk e bën askush tjetër, mbi të gjitha për aftësinë e tij për të finalizuar, për të asistuar dhe për të dalë në mesin e fushes! Rishikoj pak idenë moderne të mbrojtësit të krahut. Sidomos vitin e parë dukej se po priste të 70-ën për të bërë këto sprinte që kanë diçka të pabesueshme…

Sidomos nëse mendon se finalizimi apo asistimi vijnë pas 70 metra vrapimi me topin në këmbë. Dicka e cmendur qe fakt vetem Theo mund ta beje ndaj them se eshte i vecante dhe realisht shoh shume pak si ai ne qarkullim, per te mos thene aspak…”.

Theo Hernandez gjithashtu është shprehur për MilanTV për golin ndaj Atalantës: “Unë po shikoja vetëm topin dhe portën: kur mbërrita para zonës, shikova, gjuajta dhe shënova. Pioli më thotë të shkoj përpara dhe kjo është ajo që më pëlqen.

Mbrojtësit e krahut janë më shumë sulmues sesa mbrojtës: Më pëlqen kjo, edhe nëse… fillimisht duhet të mbrojmë dhe më pas të sulmojmë. Të festosh një gol para Curva Sud është bukur. Nuk do ta harroj kurre ate pasdite realisht”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *