Katariotët ikin nga stadiumi pa mbaruar ndeshja, tifozeria e Ekuadorit i kërkoi birra (VIDEO)

Katari humbi kundër Ekuadorit në ndeshjen hapëse të Botërorit 2022 në mënyrë të pastër, merituar dhe pa e shqetësuar kurrë kundërshtarin (zero goditje ne kuadrat te regjistruara ne 95 minuta). Paraqitja e dobët e vendasve nuk u vlerësua shumë nga tifozët katariotë, të cilët u larguan nga tribuna shumë më herët në bilbilin e fundit te arbitrit Daniele Orsato.

Stadiumi Al Bayt ishte plot kur filloi ceremonia e inaugurimit, por nga intervali, kur golat e Enner Valencias tashmë kishin mbërritur, pikat e kuqe në tribunat e stadiumit Al Khor filluan të shtoheshin. Pas 45′ të para u panë gjithnjë e më shumë hapësira bosh brenda stadiumit dhe ka dy arsye: për disa pati një zhgënjim të madh në zbulimin e nivelit të kombëtares së tyre në raport me kundërshtarët, ndërsa të tjerët u larguan për të shmangur trafikun përreth stadiumit, një nga më të largëtit nga qendra e Dohas.

Vetëm një grup prej 300 personash, me fanellat dhe ngjyrat e Katarit, kënduan edhe pas fishkëllimës së fundit dhe u përpoqën të mbanin hapin me tifozët ekuadorianë, të cilët bënë të dëgjohej zëri i tyre para, gjatë dhe pas të 90-tës me gëzim të pamasë për fitoren.

Eksodi ra shumë në sy sidomos gjatë intervalit, kur disa shkonin për të kërkuar ushqim e pije, ndërsa të tjerë largoheshin nga stadiumi: në ato 15 minuta boshllëqet që kishin lënë njerëzit, për një arsye apo një tjetër, bien edhe më shumë.

Buzëqeshjet dhe brohoritjet nga tifozët vendas pas ceremonisë hapëse i lanë vendin fytyrave vërtet të zymta dhe të trishtuara pas golit të dytë të Enner Valencia. Një situatë e ngjashme ndodhi edhe brenda zonës së tifozëve të instaluar në zemër të kryeqytetit: pothuajse 10,000 njerëz ishin mbledhur në Doha për të ndjekur këtë ndeshje Katar-Ekuador dhe shumë tifozë u larguan për shkak të mungesës së hapësirës, ​​por në pjesën e dytë shumë vende kanë u lirua sepse shumë njerëz janë larguar.

Siç u dokumentua nga disa gazetarë të pranishëm në vendngjarje, shumë tifozë të Katarit u drejtuan drejt daljes të zhgënjyer nga rezultati. Pritjet ishin ndoshta krejt të ndryshme.

Kori ekuadorian – “Queremos cerveza” (duam birrë). Ky ishte kori i tifozëve të Ekuadorit në shkallët e stadiumit gjatë ndeshjes me Katarin (sfida hapëse e eventit). Sikurse është njoftuar ditë më parë, vendi organizator, Katari, e ndalon me ligj shitjen e alkoolit në stadiume.

Për të gjetur një birrë të vërtetë, tifozët duhet të shkojnë larg impianteve kur luhen ndeshjet e Botërorit. Videoja e publikuar në Twitter nga gazetari Javier Lanza dokumenton reagimin e pazakontë të tifozëve. Kolosi i  prodhimit të birrës, Budweiser, sponsor gjithashtu i Botërorit, ka reaguar me një cicërime në Twitter: “Musikë për veshët tanë”. Mesazh që premton furnizime speciale me birrë për tifozët e Ekuadorit.

KORI I TIFOZEVE TE EKUADORIT – VIDEO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *