Drejtuesit kuqezi, sytë te grupi H në Katar! Duhen 15 mln euro

Në Kupën e Botës në Katar do të ketë shumë vëzhgues të gatshëm për të vlerësuar lojtarët në funksion të edicioneve të ardhshme të merkatos. Do të ketë edhe nga Milani, sigurisht, që janë gjithmonë shumë të vëmendshëm, sidomos ndaj talenteve të rinj.

Me siguri më shumë se një vështrim do t’i jepet grupit H dhe jo vetëm sepse është e pranishme Portugalia e Rafael Leaos. Është edhe Gana e Mohammed Kudus, sulmuesi i Ajax-it. 22-vjeçari i lindur në Akra është ndjekur nga skautët kuqezi që kur luante në Danimarkë te Nordjaelland.

Ai luan në Amsterdam që nga vera e vitit 2020. Ai po shpërthen këtë sezon: 10 gola dhe 2 asistime në 21 paraqitje. Corriere dello Sport shkruan sot se edhe Juventusi është veçanërisht i vëmendshëm ndaj Kudus dhe do ta ndjekë me shumë interes në Botërorin e Katarit.

Për të mos u nënvlerësuar as Borussia Dortmund dhe Tottenham, dy klube të tjera që kanë synuar lojtarin dhe që mund të paraqesin oferta në vitin 2023. Gazeta kombëtare sportive thekson se çmimi i sulmuesit ganez tani kushton rreth 15 milionë euro.

Sigurisht që ky vlerësim është i destinuar të rritet, nëse ecuria e tij vijon të jetë e nivelit të lartë. Vitrina e Kupës së Botës është një mundësi për të demonstruar më tej se çfarë ia vlen. Do të duhen shumë më shumë para për t’i rrëmbyer Kudus Ajax-it, i cili investoi 9 milionë në 2020 dhe që e bëri atë të nënshkruajë kontratë deri në qershor 2025.

Nuk do të jetë e lehtë të sigurohet lojtari. Milani do ta monitorojë atë në Katar dhe gjithashtu kur të kthehet në Amsterdam. Është një profil që mund të jetë shumë i dobishëm për Stefano Piolin sezonin e ardhshëm, kur kuqezinjtë mund të ndryshojnë diçka në repartin ofensiv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *