Okafor-Milan dhe ajo deklaratë që kaloi “pa jehonë”! Maldini ka biseduar me agjentin

Merkato është sërish protagoniste në faqet e gazetave sportive. Gjithashtu këtë mëngjes flitej për goditjet e mundshme që po punojnë Paolo Maldini dhe Frederic Massara. Vëmendja e La Gazzetta dello Sport është tek sulmuesi, i cili përfundoi në fletoren e drejtuesve të Milanit dhe u thirr për të luajtur në Botërorin e ardhshëm si protagonist. Do ta bëjë me Zvicrën. Është, sigurisht, Noah Okafor.

Klubi i Milanit e njeh mirë të riun nga Salzburgu, ata luajtën kundër tij në Champions League, madje duke pësuar gol. Në Katar është thirrur të konfirmojë veten, shpreson Zvicra por edhe klubi i tij që do të donte të shihte që çmimi i kartonit të tij të ngrihet në qiell.

Për momentin, sigurisht që nuk është i ulët. Për ta rrëmbyer nga austriakët do të duhej një shifër afër 35 milionë euro. Një karton vërtet i rëndësishem, që mund të trembë Milanin, jo klubet angleze. Ditët e fundit është folur për interesim nga Liverpool dhe Manchester City.

Është e qartë se për klubin kampion italian nuk do të jetë e lehtë të konkurrojë me skuadrat e Premier League. Djalli, megjithatë, ende nuk e ka zgjidhur çështjen e Rafael Leaos. Një shitje e kampionit portugez – të cilën askush nuk e dëshiron – do t’i lejonte Milanit të kishte në dorë një shumë të rëndësishme, e cila do të investohej qartë për të forcuar një sulmues jetim të lojtarit të tij më të mirë dhe Okafor do të ishte shumë më i lehtë për t’u arritur.

Corriere dello Sport, në edicionin e sotëm, vendosur kete titull në merkaton e kuqezinjve: “Në kontakt me Okafor”. Sipas thashethemeve, në fakt, emri i qendërsulmuesit zviceran Noah Okafor, i sfiduar nga Milani në Champions League mes radhëve të Salzburgut, do të kishte përfunduar në fletoren e Maldinit dhe Massara që e ndjekin nga afër.

Në Champions League ai shënoi tre gola në gjashtë paraqitje, në ligë 7 në 14. Kontrata e tij skadon në qershor 2024 dhe aktualisht vlerësohet rreth 25 milionë euro nga klubi austriak.Mes agjenteve te tij dhe Maldinit ka pasur nje sondazh.

Kohe me pare, Okafor tha per Milanin se “eshte nje klub legjendar dhe eshte nje lumturi te luash ne San Siro. Me pelqejne disa liga por sigurisht edhe Serie A”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *