“Nicolo Fagioli refuzoi Milani-n” Vjen prapaskena e treguar nga i vëllai!

Vëllai i yllit të Juventusit, Nicolo Fagioli, ka zbuluar se mesfushori në fakt refuzoi një lëvizje të mundshme te Milan në favor të projektit që bardhezinjte i kane paraqitur. 21-vjeçari është bërë i njohur kohët e fundit pasi Max Allegri ka vendosur t’i besojë atij për të ndihmuar Juventusin të kapërcejë vështirësitë e tyre nga fillimi i sezonit, me golat në ndeshjet e njëpasnjëshme kundër Lecce dhe Inter që nxjerrin në pah talentin e Fagiolit.

Në të vërtetë, goli i tij kundër Interit në fitoren 2-0 të Juventusit në Derby d’Italia ishte padyshim një lloj momenti tjetër, pasi vulosi një fitore shumë të rëndësishme në një nga ndeshjet më të rëndësishme në futbollin italian. Duke folur për Tuttosport, Alessandro Fagioli foli për ngritjen e vëllait të tij për të qenë një lojtar kyç te Juventusi dhe gjithashtu dha një sfond se si gjërat mund të kishin qenë shumë ndryshe, me numrin e klubeve të tjera të interesuara.

“Ai u përdor shumë pak, pavarësisht se mundësitë për ta përfshirë kishte, të paktën në pamje. Merita e Nicolo ishte se ai nuk pushoi së besuari, ai ishte shumë i mirë në pritjen e momentit të tij”, tha ai. “Telefonatat e tij ishin të trishtuara, ai nuk po luante dhe nuk mund t’i jepte vetes një shpjegim, ai ishte i dekurajuar. Ndeshja kundër Lecces tregoi se sa talent është në gjendje të vërë në shërbim të skuadrës Nicolò. Goli na bëri të shpërthejmë nga gëzimi, unë dhe nëna ime, babai dhe unë e ndiqnim lojën në vende të ndryshme.

“Por kur ai shënoi ishte një moment çlirues. Ne e dinim nga Nicolò në prag të ndeshjes se ai do të luante që në fillim, pastaj papritmas pamë Soulé si titullar. Kështu që kur ai hyri në fushë dhe shënoi, lumturia ishte e papërshkrueshme.” Ai u pyet për afatin kalimtar të verës dhe nëse Fagioli ishte vërtet afër largimit nga Juventusi.

“Ne kurrë nuk e penguam punën e Andrea D’Amico, agjentit të tij. Ne e dinim gjatë gjithë kohës se qëllimi i Nicolò ishte të qëndronte te Juve, por ai rrezikoi të gjente pak hapësirë. “Qëndrimi ishte një zgjedhje e përbashkët me klubin. Në ditët e fundit të merkatos, Cremonese dhe Sampdoria kishin kerkuar huazimin, por në fund Nicolò qëndroi. Dhe të gjitha palët ranë dakord për këtë lëvizje, klubi, trajneri dhe ai vetë” Vellai i Fagiolit me pas tregon edhe se si shtatë vjet më parë Milani ishte ndër skuadrat që donin te nënshkruanin  me të.

“Nicolò është pak djale mami i lidhur me familjen, nuk e ka pëlqyer kurrë distancën. Kur ai ishte në Akademine e të rinjve të Cremonese, i tha jo Manchester United, ai nuk ndihej i gatshëm të largohej nga Italia”, tha ai. “Dhe për Juventusin ai preferoi të refuzonte interesin nga Interi, me të cilin kishte një provë, por sidomos edhe nga Milani dhe Atalanta. Besimi i bardhezinjve mbizotëronte mbi gjithçka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *