Kombëtarja e Rejës barazon rekordin e Kombëtares së vitit 1997, kurrë më keq se këtë vit

Kombëtarja shqiptare humbi me shifrat 1-3 ndaj Italisë në “Air Albania” ditën e mërkurë. Të humbës ndaj Italianëve nuk është ndonjë “hata” e madhe, por ajo që dhemb më shumë është periudha e gjatë në të cilën djemtë e Edi Rejës kanë humbur kontaktin me 3 pikët.

Plot 1 vit më parë është marrë fitorja e fundit e kombëtares, pikërisht në nëntor ndaj Andorrës me shifrat 1-0. Tashmë janë 10 ndeshje në të cilën kuqezinjtë nuk ia kanë dalë të dalin me fitore, ku kemi shënuar 5 barazime dhe po kaq humbje.

Kemi barazuar ndaj Gjeorgjisë, Islandës dy herë, Estonisë dhe Arabisë Saudite, ndërsa jemi mposhtur nga Spanja, Izraeli dy herë, Katari dhe Italia.

Kjo statistikë na kthen në vitin 1997, ku kuqezinjtë regjistruan 10 ndeshje radhasi pa fitore, ku triumfi i fundit ishte ndaj Bosnjes në vitin 1995.

Më pas barazuar përsëri me Bosnjen, me Armeninë, ndërsa është mposhtur nga Greqia, Portugalia dy herë, Iralanda, Ukraina, Gjermania dhe Armenia.

Pas Italisë, kombëtarja shqiptare do të përballet me Armeninë, në një tjetër ndeshje miqësore që do të zhvillohet në “Air Albania”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *