Jo vetëm Aouar. Milani, sytë edhe nga Bundesliga: okazioni duket i çmuar!

Këto ditë po qarkullojnë thashethemet për një Milan të interesuar fort për Houssem Aouar të Lyonit. Francezi është një talent i pastër, me karakteristika që i përshtaten çdo skuadre dhe sidomos kuqezinjve. Paolo Maldini dhe Frederic Massara po monitorojnë konkretisht situatën e playmakerit francez, të tërhequr nga mundësia e madhe për ta transferuar falas ne vere!

Po, sepse kontrata e Aouar me Lyon skadon në qershor 2023 dhe tashmë ka shumë klube të gatshme për ta siguruar. Milani, i përfaqësuar nga Maldini dhe Massara, duket se për momentin ka synimin konkret për të kapur lojtarin. Madje, ka pasur nje takim ne Casa Milan me agjentet e Stellar qe kane gjithashtu edhe kartonin e Sergino Dest!

Houssem te kuqezinjtë mund të luajë role të ndryshme, nga mesfushori në mesfushor sulmues. Cilësitë e tij janë mbi të gjitha ofenduese, dhe në një farë kuptimi ardhja e tij mund të lidhet me të ardhmen e Brahim Diaz.

Ne e dimë se kontrata e huazimit te spanjollit te Milan do të skadojë në qershor dhe në mënyrë të pashmangshme do të duhet të bëhen vlerësime, të cilat ndoshta tashmë janë duke u zhvilluar. Por nuk është vetëm Aouar në listën e kandidatëve të pranueshëm që Maldini dhe Massara të zënë një vend në repartin e fantazise se Milanit. Sytë edhe në Bundesliga!

Në fletoren e Paolo Maldinit ka përfunduar edhe Daichi Kamada, mesfushori i talentuar sulmues i Eintracht Frankfurt. Lajmi bëhet i ditur nga Il Corriere dello Sport, i cili nënvizon se edhe kontrata e japonezit skadon në qershor të 2023. Një tjetër mundësi për transferim të lirë, pra. Edhe nëse udhëheqja e Milan mund të tentonte një sulm që në janar, për ta siguruar atë me një çmim të volitshëm dhe për të mposhtur konkurrencën.

Po, shumë konkurrencë e përfaqësuar nga disa klube të Premier League dhe veçanërisht nga rivalja Borussia Dortmund. Klubi verdhezi është shumë i interesuar për Kamada dhe mund të ketë një avantazh ndaj kërkuesve të tjerë duke pasur parasysh praninë në Bundesligë, një ligë me të cilën mesfushori japonez tashmë është njohur.

Siç u përmend, Daichi Kamada ka karakteristika tekniko-taktike të ngjashme me atë të Aouar. Mesfushor, mesfushor sulmues dhe sulmues i dytë. Cilësitë e tij janë gjithashtu shumë fyese. Milani është aktualisht në fazën e vlerësimit dhe po vëzhgon profile të ndryshme që mund të jenë të përshtatshme edhe nga pikëpamja ekonomike. Do të shohim në fund nëse zgjedhja do të bjerë në një mes Kamada dhe Aouar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *