Pasi e ndriti me “Kosheren”, Altin Basha largohet menjëherë nga “Kujtim Spahivogli, do kandidojë për postin e madh

Regjisori Altin Basha është larguar diten e sotme nga posti i Drejtorit të Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli. Kjo lëvizje e Bashës është bërë pasi ai do të kandidojë për postin e drejtorit të Teatrit Kombëtar, së bashku me Kiço London, Arben Derhemin dhe Elma Dorezin.

Lirimin e tij nga detyra e ka firmosur zëvëndëskryeministrja, Belinda Balluku, në në mungesë të kryeministrit Rama, i cili është jashtë vendit.

“Z. Altin Basha, drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, lirohet nga kjo detyrë. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.” – thuhet në vendim.

Ditën e nesërme në orën 10:00, në Ministrinë e Kulturës do të zhvillohet edhe takimi me kandidatët për drejtor të Teatrit Kombëtar.

Altin Basha u emëruar në dhjetor 2020 drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental, “Kujtim Spahivogli”. Ai zëvendësoi në këtë detyrë Kiço London, ndërkohë që nuk është bërë me dije se cili do të jetë drejtori i ri.

Kujtojmë se Altin Basha pas largimit nga “Portokallia” ishte regjisori dhe autori i një tjetër formati humori i quajtur “Kosherja” që rezultoi një dështim i plotë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *