“Pioli ia kërkoi Paolo Maldinit”: sulm në 2023?!

Nëse Paolo Maldini dhe Frederic Massara do të pyeteshin nëse ka ndonjë nënshkrim të planifikuar për merkaton e janarit, ata ndoshta do të përgjigjeshin “jo”. Është një çështje tjetër për operacionet në largim, duke pasur parasysh se qëllimi është të heqin Tiemoué Bakayoko dhe ndoshta të huazojne Yacine Adli.

Megjithatë, tifozët shpresojnë që Milani të forcohet në seancën dimërore. Një rol në të cilin një fuqizim do të ishte i dobishëm është padyshim ai i një krahu të djathtë sulmues. Stefano Pioli është numerikisht në rregull me Junior Messias dhe Alexis Saelemaekers, por tashmë nga sezoni i kaluar ishte e qartë se duhej një përmirësim.

Verën e kaluar, drejtuesit investuan shumë në blerjen e një mesfushori sulmues si Charles De Ketelaere dhe preferuan të mos preknin asgjë nga krahët. Do të shohim nëse diçka do të ndryshojë në fillim të vitit 2023 apo nëse gjithçka do të shtyhet për afatin kalimtar të verës së ardhshme.

Një nga emrat e lidhur shpesh me Milanin është ai i Hakim Ziyech, tashmë jashtë planeve të Chelseat dhe që mund të largohet nga Londra që në janar. Nëse i mbërrijnë ofertat e duhura, ai do t’i thotë menjëherë lamtumirën bluve, në të kundërt do të presë fundin e sezonit.

Te Fichajes.net shkruajnë se Pioli ka kërkuar blerjen e marokenit. Ish-ylli i Ajax-it është një profil që i pëlqen dhe do të duhet kuptuar nëse kompania kuqezi do të lëvizë konkretisht për angazhimin e tij. Shumë do të varet nga kërkesat e Chelseat për karton dhe kërkesat e lojtarit për pagë.

Maldini dhe Massara funksionojnë brenda një buxheti të caktuar dhe vështirë se shkojnë përtej tij. Sidomos për lojtarët që nuk janë më shumë të rinj, ata zakonisht nuk janë të prirur të shpenzojnë shuma të mëdha parash. Mbetet vetëm të presim për të kuptuar se në cilën rrugë do të marrë e ardhmja e Ziyech…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *