Tonali i sinqertë pas ndeshjes: “Nuk u intereson tifozëve kur vjen puna për aty!”

Pas fitores 2-1 ndaj Fiorentinës, Sandro Tonali ishte i pranishëm në konferencën për shtyp në San Siro. Ai ka folur per mbylljen e kampionatit para Boterorit… E vetmja gjë që kishte rëndësi ishin tre pikët… “Tani e tutje ato pike do të llogariten shumë, çdo lojë do të peshojë. Nuk ka shumë mënyra për të luajtur një lojë, qëllimi është të fitosh, të luash mirë ose të luash keq.

Në fund tifozët pak kujdesen për të luajtur mirë ose të luajmë keq, rëndësi ka të fitosh. Sot kemi dhënë gjithçka, edhe pse nuk kemi menaxhuar shumë gjëra nga pikëpamja teknike, por kemi karakter të madh.”

A ishte viti më i mirë i karrierës suaj? “Bëra disa, mund ta vendosim në vend të parë. Shpresoj që të vijnë të tjerë më të mirë. Po mbyllet një vit i mrekullueshëm, plot kënaqësi dhe shumë emocione të vogla”.

Me çfarë shpirti do ta ndiqni Botërorin? “Do ta shikoj. Më dhemb të mos jem aty dhe do të dhemb edhe më shumë këtë muaj, sepse e kuptoni që kemi bërë një gabim të madh. Do të jetë e vështirë, por do të kalojë dhe duhet të shohim përpara.”

Vranckx hyri shumë mirë … “Aster ka qenë gjithmonë një djalë i disponueshëm në gjithçka, ai ka qenë brenda që nga dita e parë; ai meriton të luajë dhe t’i përjetojë këto emocione si dikush që luan gjithmonë. Futbollist i mirë dhe djalë i mirë! Ne kemi ndryshuar mënyrën se si luajmë, por jo shpirtin.”

Pas ndeshjes ndaj Atatalana-s i bere thirrje ekipit te ndryshonte sjellje, si eshte tani? “Ndeshja kundër Atalantës ishte shumë ndryshe nga kjo, kishte një mënyrë tjetër për të luajtur dhe ne meritonim më shumë se një 1-1. Në ndeshjen e sotme, shumë gjëra kanë ndryshuar, dy muaj më vonë: lojtarët ndryshojnë sepse ne kemi mungesa, por shpirti ynë si Milan nuk ndryshon, gjë që trajneri na e ka transmetuar në këto dy vite e gjysmë dhe do të duhet ta vazhdojmë përgjithmonë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *