Tuttosport | Dekreti i Rritjes nuk vlen te Bennacer për shkak të Empolit! Ja pse Milani duhet të “sforcohet”

Milan njoftoi dje rinovimin e Pierre Kalulu dhe tani ata po punojnë për të blinduar lojtarë të tjerë kyç, përfshirë Ismael Bennacer. Edicioni i sotëm i Tuttosport shkruan se Kalulu ka siguruar një rritje të madhe pagash nga 400 mijë euro neto në sezon në 2 milion euro në vit, por tani fokusi zhvendoset në rinovime të tjera si ai i Rafael Leaos, situata e të cilit mbetet shumë komplekse.

Menaxhmenti gjithashtu dëshiron të përfundojë rinovimin e Ismael Bennacer në kohën e duhur duke pasur parasysh se – pasi mbërriti në verën e 2019 nga Empoli – ai është bërë një lojtar gjithnjë e më qendror për Stefano Piolin dhe tani duket se mesfusha nuk mund të bëjë pa të.

Veçanërisht këtë sezon algjeriani ka treguar cilësi drejtuese që e bëjnë atë një nga titullarët e palëkundur të skuadrës aktuale. Kontrata e tij skadon në vitin 2024 dhe për të rinovuar ai kërkon 4 milionë euro neto në sezon, një shifër që ai mendon se justifikon rëndësinë e tij.

Ekziston dëshira nga të dyja palët për të gjetur një marrëveshje, por Milani nuk do të jetë në gjendje të llogarisë në Dekretin e Rritjes pasi 24-vjeçari e kishte tashmë rezidencën e tij tatimore në Itali tashmë në momentin e lëvizjes së tij te kuqezinjtë nga Empoli, kështu që shuma bruto e operacionit do të jetë më e madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *