Kalulu: “Krenar që vesh fanellën e Milanit”, pastaj lëvdata për Maldinin dhe Piolin!

Tjetër rinovim shumë i rëndësishëm pas atyre të Sandro Tonalit dhe trajnerit Stefano Pioli. Këtë pasdite, mbrojtesi i ri i Milanit, i shpallur kampion Italie vjet me kuqezinjte dhe nder pikat e forta ne repartin e prapavijes, Pierre Kalulu, ka firmosur rinovimin e kontratës së tij me Milan.

Tashmë ai është një Kalulu i palëkundur për Milanin dhe konfirmimi i besimit të tij në ngjyrat kuqezi mund t’i bëjë të gjithë të lumtur. Një kontratë që e ka lidhur atë me Milanin deri në vitin 2027 dhe që do ta shpërblejë me një rritje të pagës deri në 2 milionë euro në sezon plus bonuse ne sezon.

Praktikisht, Kalulu fitonte deri me sot 400 mije euro ne sezon pasi kishte ardhur nga te rinjte e Lyon dhe nuk kishte debutuar ne futbollin profesionist, gje qe e beri me kuqezinjte. Francezi ka folur direkt pas firmes. Ai u transferua nga Lyon vetem per 480 mije euro!

Pas njoftimit zyrtar të nënshkrimit të kontratës, e cila do ta lidhë atë me AC Milan deri në vitin 2027, Pierre Kalulu foli drejtpërdrejt në kanalet e kuqezinjve në YouTube dhe Twitch. “Rinovimi? Jam shumë i lumtur, ndjej dashuri të madhe nga fansat. Unë shoh shumë dashuri për mua dhe kjo më lë të qetë dhe shumë pozitive. Pas fitimit të Scudetto-s, jam gjithnjë e më shumë krenar që e vesh këtë fanellë.

Milano? Kur luan në një klub si Milani, duhet të mendosh se je titullar. Nëse jeni konkurrues, duhet të përmirësoheni në fushë, duke u dëshmuar të jeni një nga pronarët dhe të mos dorëzoheni kurrë. Besoj se imja ka qenë një rritje konstante”.

“Kupa e Botes? Unë sinqerisht shpresoja të rrëmbeja një thirrje, nuk shkoi ashtu, por gjithsesi do të bëj tifo për Francën. Jam i lumtur për thirrjen e Theo dhe Giroud. Me kë shkoj më shumë mirë? Grupi francez është ai me të cilin bëj shaka më shumë, por edhe me Tomorin. Ai po mëson pak frëngjisht!

Të ndryshohet roli? E mbaj mend mirë atë stërvitje. Ishin dy ditë para ndeshjes kundër Sparta Pragës dhe trajneri më pyeti nëse më pëlqente të luaja në qendër të majtë. I thashë se mund të luaja ku të donte ai, qoftë edhe një mesfushor, sulmues. Doja të luaja me çdo kusht.

Maldini dhe Pioli? Të flasësh me Palin çdo ditë është e veçantë, edhe nëse kur bëhet përditshmëri, ndoshta frika fillestare kalon pak. Nga ana tjetër, trajneri do të jetë gjithmonë një person i rëndësishëm për mua: ai më bëri të luaj ndeshjet e para si profesionist. Ai është një person me të cilin mund të flisni edhe për jetën tuaj personale, ju ndihmon shumë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *