MN | Vitiello: “Rafa Leao? Ka dy rrugë për Milanin tani por në janar nuk lëviz…”

Antonio Vitiello, kryeredaktori i MilanNews dhe shume prane botes kuqezi, ka folur ne editorialin e tij per ceshtjen “Leao” dhe sidomos per sa i perket shortit te Champions!

“Disa frikësohen se në janar Milani do të humbasë Leaon dhe do të arrijë në ndeshjen kundër Tottenhamit pa lojtarin më të rëndësishëm në skuadër. Por synimi i klubit nuk është të shesë Leaon dhe nuk ka gjasa që në janar të mbërrijnë propozime mbi 120 milionë euro”

“Nëse ka ndonjë gjë, fjalimi mund të trajtohet me më shumë vendosmeri në qershor, por çështja është gjithmonë e njëjtë. Ka shumë kthesa fjalësh, shumë hipoteza, por në fund ka gjithmonë dy zgjidhje, si çdo rinovim tjetër kontrate.

Ose Milani e ngre shumë ofertën, ndoshta edhe duke kaluar pragun e 7 milionë eurove sepse Rafa me një pjesë të pagës do të shkojë për të paguar dëmshpërblim te Sporting me kalimin e viteve, ose lojtari do të gjejë skuadra të tjera.

Ka dy mundësi, të shohim se çfarë do të ndodhë. Shpresa e Maldinit dhe Massara është ta mbajnë atë dhe thonë se kanë besim, por për momentin nuk është gjetur një marrëveshje. E vetmja gjë për të shmangur do të ishte humbja e Rafa-s në zero, në atë rrethanë dëmi ekonomik do të ishte vërtet i madh”.

“Një short i drejtë ka mbërritur në Nyon për rritjen e Milanit. Vëmendje, jo një short “me fat” apo “i përballueshëm”, sepse Tottenham vjen si favorit në sfidë dhe ka individualitete të rëndësishme. Conte njeh Piolin dhe futbollin italian, Spurs investojnë miliona në merkato çdo vit dhe është një sfidë të luhet në përqendrim maksimal për kuqezinjtë.

Por me siguri shorti mund të ishte më i keq. Nëse Milani do të kishte kapur Manchester Cityn ose Bayern Munich, do të kishte qenë një përballje e dyfishtë e ndaluar. Tani me Tottenhamin ka mundësi dhe Milani do të duhet të arrijë në mënyrën më të mirë të mundshme në shkurt/mars kur do të zhvillohen dy ndeshjet.

Shorti është i duhuri për rrugën që po ndjek Milani në Champions League dhe kjo sfidë do të lejojë që shumë lojtarë të rriten edhe më shumë në nivel evropian. Nga ana tjetër, objektivi minimal i 1/16-ave tashmë është arritur me sukses, tashmë gjithçka që do të vijë më shumë do të jetë e çmuar për evolucionin e ekipit dhe klubit (edhe në aspektin ekonomik)”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *