Gazzetta – 100 herë Tonali! Dhe fanella e tij është më e shitura… Ambrosini: “Lider, te goli i Giroud u dallua!”

Pasi e ndoqi fillimisht nga stoli Milan-Spezia dhe u aktivizua na pjesen e dyte duke shenuar eurogol qe VAR anuloi dhe me pas dha asist per golin vendimtar te Giroud, Sandro Tonali do të rikthehet sonte mes titullareve në ndeshjen kundër Cremonese. Mesfushori i ri kuqezi në fakt do të bashkohet në mes të fushës me Ismael Bennacer, shokun e tij të preferuar të skuadrës.

Ndeshja e sotme do të jetë një ndeshje speciale për numrin 8 të Milan, i cili do të mbledhë paraqitjen e tij të 100-të me fanellën e Djallit. Këtë mëngjes La Gazzetta dello Sport shkruan gjithashtu se sa i rëndësishëm është Tonali për Milanin: pa të, në fakt, skuadra kuqezi humbet 9% shanse për të fituar një ndeshje (me Sandro në fushë përqindja është 68% fitore, pa eshte 59%).

Nuk është mister që ai tani është bërë një element shumë i rëndësishëm për Stefano Piolin dhe një nga liderat e Milanit. Tonali është gjithashtu një nga lojtarët më të pëlqyer nga tifozët e Milanit, siç dëshmohet nga renditja e fanellave të personalizuara më të shitura: në fakt, ajo e Sandros është në krye të kësaj renditje (nga 100 fanella të shitura , 28 kanë numrin 8 në shpinë ) përpara Ibrahimovic dhe Leaos.

Kjo për shkak se mesfushori i ri i kuqezinjve mishëron në mënyrë të përsosur ADN-në e Milanit dhe për këtë arsye shumë mbështetës të Djallit e shohin veten në mënyrë të përsosur tek ai. Massimo Ambrosini, ish-mesfushori i kuqezinjve, i intervistuar nga Gazzetta dello Sport, foli për Sandro Tonalin si më poshtë: “Ai më goditi, në aksionin e golit të Giroud.

Asistimi lindi nga dëshira për të hequr qafe kundërshtarin dhe për të provuar gjithmonë lojen. Është sikur të ishte rebeluar kundër vendimit per t’i anuluar ate gol te madh personal dhe këtë bëjnë ata që kanë udhëheqje, ata që duan të ndikojnë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *