SPORTMEDIASET | Maldini “tenton” sërish në janar: në gusht iu refuzuan 5 mln euro huazim dhe 20 blerje e mundshme

Merkato nuk është aq larg tani. Me ndalimin e kampionateve, për shkak të fillimit të Kupës së Botës 2022, do të mund të fillohet menjëherë të flitet për negociata dhe biznes në funksion të janarit 2023. Një periudhë e pershtatshme për drejtuesit. Edhe te Milani së shpejti do të fillojë të mendojë se cilat përforcime do të jenë të përshtatshme për të përforcuar skuadrën e Piolit në mesin e sezonit.

Ndërkohë, konfirmimet mbërrijnë në një pistë të njohur, të cilën Milani tashmë është përpjekur ta ndjekë në të kaluarën pa shumë sukses. Një futbollist që këtë herë duket se do të ndryshojë ajrin. Lojtari që Milani më në fund mund t’i afrohej është Hakim Ziyech. Playmakeri maroken që luan për Chelsean, por që tashmë duket se nuk gjen as hapësira ideale për t’u shprehur, ashtu si edhe besimin e trajnerit Potter.

Për muaj të tërë kuqezinjtë e kanë konsideruar atë një fuqizim të mundshëm, një anësor sulmues i cili gjithashtu mund të zërë më shumë role. Në karrierën e tij Ziyech ka luajtur ne krah, mesfushori i pastër sulmues dhe gjithashtu mesfushori qendror si fantazist.

Konfirmimet vijnë nga eksperti i merkatos, Niccolò Ceccarini, i cili në editorialin e tij në TMW pranoi: “Pasi u kualifikua në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, klubi i Milan ende nuk ka vendosur se si të lëvizë në janar. Sigurisht një emër për t’u monitoruar është ai i Ziyech, i cili është gati i larguar nga Chelsea dhe do të ishte një mundësi e shkëlqyer për të rritur cilësinë. Me pak fjalë, Milani mbetet në dritare”.

Ndjesi të ngjashme vijnë nga Anglia. Chelsea mund të privojë veten gjatë pushimit të Ziyech, i cili do të shkonte në huazim te Milani. Ose të paktën me një formulë të përballueshme për të gjithë. Ne mediat angleze madje doli edhe formula qe ne Londer refuzuan ne gusht: huazim prej 5 mln eurosh dhe te drejte blerje prej 20 mln eurosh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *