“Milani nuk kënaqet thjesht se kaloi grupin. Respekt për Tottenham, por shoh ekipin të rritet dhe piqet. Mbi De Ketelaere ju them një bindje”

Milani do të duhet të përballet me Tottenhamin në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve 2022/2023. Një short i pritur mjaft pozitivisht nga klubi kuqezi, i përfaqësuar nga Franco Baresi në Nyon. Legjenda dhe nënpresidenti i Milanit komentoi rezultatin e shortit evropian për Mediaset:

“Kishte disa skuadra më fisnike në letër, por duhet të jemi të kujdesshëm që të mos nënvlerësojmë Tottenhamin. Conte e njeh futbollin dhe ligën tonë. Milani është në gjendje të luajë dy ndeshje të shkëlqyera, jemi një skuadër e pjekur dhe duhet të jemi ambiciozë, duke respektuar gjithmonë kundërshtarët e tyre”.

Paolo Maldini kishte thënë se Milani do të ishte një mine me sahat për të gjithë në raundin e dytë. Baresi konfirmon: “Edhe të tjerët ishin të vëmendshëm ndaj nesh dhe na respektonin. Duhet të mendojmë për veten tonë. Milani duhet të mendojë gjithmonë shumë. Kaluam grupin dhe nuk ishte arritje, por ishte objektiv. Tani kemi një qëllim tjetër, duhet të mendojmë per me tej sepse Milani ka diçka të rëndësishme në ADN-në e tyre. Skuadra është e pjekur dhe mund të bëjë mirë”.

Duke folur për kampionatin, ish-mbrojtësi ripërsërit dëshirën për të fituar Scudetton e 20-të: “Ne jemi aty në kampionat. Napoli po bën diçka të jashtëzakonshme, por ne do të jemi atje deri në fund”.

Është gjithashtu e pashmangshme të flitet për Charles De Ketelaere, paksa në telashe muajt e fundit: “Milani më mahnit me mënyrën se si luan dhe si po rritet. Ka të rinj që duhet të rriten, duhet durim. De Ketelaere është i talentuar dhe duhet t’i jepni kohë, ai do të jetë në gjendje të shprehet në mënyrën më të mirë të tij”.

Baresi komentoi edhe performancën e Fikayo Tomorit dhe Pierre Kalulu: “Ata na surprizuan të dyve. Mbrojtja vuajti fare pak sezonin e kaluar. Ata kanë personalitet dhe janë të mirë në duelet e meshkujve kundër meshkujve, gjë që është e rëndësishme kur një ekip luan në sulm. Kalulu u shpreh shumë mirë si qendër, më mirë sesa si mbrojtes krahu. Çift i bukur ai dhe Tomori”.

Së fundmi, një kujtim i ndeshjes së fundit evropiane kundër Tottenhamit, kur Milani u eliminua në Champions League 2010/2021 dhe pati edhe një gjysmëluftë me protagonist Gennaro Gattuso: “E mbaj mend atë lojë, por kanë kaluar shumë vite.

Eshte një tjetër Milan, është një tjetër Tottenham. Ne do të përgatitemi sa më mirë. Ata janë një ekip fizik dhe jo i lehtë për t’u takuar, duhet të mendojmë se mund t’u krijojmë probleme dhe të kemi pjekurinë për të menduar pozitivisht”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *