San Siro thuajse plot sërish, trajneri i Spezia-s: “Nëse lojtarët e mi nuk e dinë akoma, nesër duhet të shohin stemën te fanela e Milanit…”

Siç mësohet nga redaksia e MilanNews.it, tashmë janë shitur 70 mijë bileta për Milan-Spezia, ndeshje e vlefshme për ndeshjen e 13-të të Serisë A dhe e planifikuar për nesër në orën 20.45 në San Siro. Trajneri i Spezias, Luca Gotti ka folur në një konferencë për shtyp në prag të ndeshjes kundër kuqezinjve…

Kush ka më shumë për të humbur nesër? “Unë nuk mund t’i shoh ndeshjet në përgjithësi si dikush që ka diçka për të humbur. Çdo ndeshje është një mundësi, ne e dimë shkallën e vështirësisë së ndeshjeve të Serisë A, ku asgjë nuk merret si e mirëqenë. Ne e dimë se sa i fortë është Milani, edhe lojtaret e mi nese se dine, duhet te shohin fanelat e tyre. Titulli që ata kanë në fanellën e tyre është një dëshmi për këtë”.

Duke pasur parasysh tre ndeshjet në tetë ditë, a mendoni se mund të ndryshoni ndonjë gjë? “Është një hipotezë. Ideja ime dhe koncepti që dua të na drejtoj janë karakteristikat e ndeshjeve dhe karakteristikat e lojtarëve të mi. Dua të përdor skuadrën sa më shumë që të jetë e mundur për të siguruar që ne të kemi nivelin tonë më të lartë në të gjitha ndeshjet”.

Milan luan shpesh ne kundersulme te shpejta pasi fiton topin, çfarë qëndrimi duhet të keni? “Milani ka shumë cilësi. Mund të trajtojë lojërat në disa mënyra. Ai ka cilësinë e driblimit, ka lojtarë të mirë në zona te ngushta dhe ne fantazi. Ka lojtarë cilësorë dhe shpejtesi të shkëlqyer që i shfrytëzon mirë hapësirat.

Në zona të caktuara të fushës nuk do të duhet të lejojmë hapësira, do të duhet ta përballojmë ndeshjen të vetëdijshëm për këto karakteristika. Sepse Milanit nuk i jepet hapesira, ndryshe goli i pesuar do te jete i pashmangshem ne San Siro”.

A e përvetësoi grupi plotësisht filozofinë tuaj? “Shpresoj fuqimisht se ka hapësirë ​​të madhe për përmirësim. Nuk e di nëse e ke parë ndeshjen e Milan në Champions League, ku Salzburgu u shfaq me një moshë mesatare 21 vjeç e gjysmë, i pari në renditjen në Austri. Duhet koncepti baze i futbollit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *