Maldini nuk ka asnjë shqetësim: “Fatmirësisht jemi mësuar me të”

Milan arriti një moment historik vërtet të rëndësishëm këtë javë, sepse falë suksesit kundër Salzburgut ata u rikthyen për t’u kualifikuar në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, i cili kishte munguar që nga viti 2014. Një objektiv vërtet i merituar për skuadrën e Stefano Piolit, pas dy vitesh e gjysmë në nivele shumë të larta.

Tani Djalli është kthyer në mesin e gjashtëmbëdhjetë më të mirëve në Evropë dhe pret shortin të hënën për të zbuluar se me cilin do të përballet në shkurt në përpjekje për të arritur në çerekfinale. Ata që e dinë mirë qëllimin e arritur është sigurisht Paolo Maldini, i cili ka bërë gjëra të mëdha me këtë klub në të kaluarën.

Drejtuesi i kuqezinjve foli për Mediaset pas kalimit të raundit, duke kujtuar apelin e klubit kuqezi në Evropë: “Falë Zotit jemi skuadra e dytë më e suksesshme në Evropë, ka pasur shumë më shumë maja lart se zbritje. Por ne nuk kemi as frikë dhe as ndrojtje të flasim për këto gjëra, sepse e kuptojmë që në futboll ka edhe një disfatë që dhemb dhe ne për shembull kemi humbur finalen e Stambollit”.

Maldini shpjegoi se atmosfera në Milanello është më e mira për t’u përgatitur për këtë lloj sfidash dhe presionesh: “Aftësia jonë për t’u ngritur ka qenë gjithmonë e madhe, sepse ne kemi një mjedis që është mësuar me këtë lloj presioni.

Rrjedhimisht, edhe lojtarët gjejnë gjithçka që u nevojitet për të bërë më të mirën”. Praktikisht, Maldini ashtu si Pioli flaisn me bindje sepse sic tha vete Maldini: “Kemi futbolliste te forte dhe disa prej tyre ende nuk kane krijuar bindjen se sa shume te forte jane dhe se sa mund te japin ende”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *