Eduarti tregon pse e donte me patjetër Arbanën në film: Bëri edhe audicione

Këtë të enjte në ‘Abc e Pasdites’ me Ermal Peçin ishte i ftuar Eduart Grishaj dhe Angela Halili, të cilët folën për xhirimet dhe premierën e filmit Sofia. Përpos historisë që vetë filmi ka, kastit të aktorëve të përzgjedhur me shumë kujdes, detaji që ra në sy ishte Arbana Osmani si producente dhe aktore në këtë film të regjisorit.

Ermali e pyet gjatë bisedës në studio se si është të kesh producente bashkëshorten tënde. Eduarti u përgjigj se të punosh me Arbanën është komoditet madje nënvizoi se në momentet që është i ngarkuar i përfshin edhe të tjerët tek punët e tij, duke ndarë detyrat dhe përgjegjësitë.

Ndërkohë sa i takon rolit të saj si gazetare në film, Edi tha se, si të gjithë aktorët e tjerë të cilët kaluan audicionet, edhe Arbana bëri audicion. Dëshironte të ishte pjesë e filmit sepse i rrinte shumë mirë një gazetare për të shkuar tek pjesa e shkëputur e historisë në film, por edhe sepse Arbana është një nga gazetaret më të dashura në tregun mediatik shqiptar.

“Kisha shumë nevojë për prezencën e saj në film që aktori Abri shkon i kërkon një nder për të gjet një të afërm të Sofisë. Edhe nëse nuk do të ishte bashkëshortja ime, unë do ia kërkoja Arbanës që ta luante këtë rol sepse ishte si një urë që më lidhte mua ngjarjet. Por Arbana kaloi dhe audicionin dhe ne ishim të suksesshëm bashkë. Pastaj kalon dhe tek ajo që thatë ju që mund të jetë një njeri që ka influencë dhe mund të sjellë njerëzit që ta shohin.”

Ndërkohë Angela Halili ishte një zbulim i bukur. Ajo kishte pranuar ofertën e Eduartit vetëm që të mësonte gjuhën shqipe. Aktorja vjen për herë të parë në Shqipëri pas 24 vitesh, pasi jeton në Amerikë.

“Kena fol dhe kam çuar videot, kemi fol për rolin dhe kur mësova që do të vija kam qenë shumë e lumtur. Dhe doja me fol shqip dhe e di se shqipen nuk e flas mirë por e dua”, tha Angela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *