“Nuk jetoj dot më pa Matiasin”, nëna nga Durrësi që hùmbì 3 fëmijët dhe nipin përlõt Italinë

Ajo që i ka ndodhur familjes Hyseni i kalon përmasat njerëzore. Anjeza dhe Ardian Hyseni humbën pas ãksĩdèntĩt në Reggia Emilia tre fëmijët dhe nipin.

Dhĩmbjã për ta është e padurueshme. Kjo ngjarje ka marrë vëmendjen e mediave italiane, të cilat janë duke e ndjekur familjen shqiptare hap pas hapi.

Il Resto del Carlino, shkruan se britmat e Anjeza Hysenit dëgjohen në të gjithë mô rgũn. Janë fjalë që të prekin zemrën dhe shpirtin. Klithma që tregojnë se humbja e tre fëmijëve dhe nipit është një dhĩmbje që nuk mund as të imagjinohet.

Ardian dhe Anjeza Hyseni kanë përpara katër ãrkĩvõlè të bardha para syve, të gjitha të rreshtuara në një dhomë në Coviolo. Aty pr êhên Shane, 22 vjeçe, me djalin Mattias, 2 vjeç, djali i vogël Resati, 11 vjeç dhe Rejana, 8 vjeçe.

Jashtë mórgút ndodhen të afërm të familjes Hyseni. Ata janë mbledhur rreth Anjezës, për ta mbështetur, për ta ngushëlluar, për ta qetësuar. Por siç shkruajnë mediat italiane ajo dëgjohet vetëm të bërtasë në shqip.

“Nuk dua të jetoj më kështu…”, thotë ajo. Një fjali që të prek zemrën. Dy ditë më parë u shtrua në spitalin e Parmës për shkak se u sëmur pasi mori lajmin. Të martën në mëngjes kërkoi me çdo kusht që të ishte në mórg, për të parë për herë të fundit fëmijët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *