Një futbollist kuqezi mund të ftohet në Kupën e Botës: shkaku i dëmtimeve!

Një shans konkret për të luajtur në Kupën e Botës mund të profilizohet për një nga djemtë e Stefano Piolit dhe qe duket gati i pabesueshem deri ne kete moment… Lëndimi i një futbollisti shumë titullar të kombëtares së tij mund të çojë në thirrjen e futbollistit kuqezi.

Sot në ndeshjen e Ligës së Kampionëve mes Juventusit dhe PSG-së, në Stadium nuk do të ketë Kimpembe. Paris Saint-Germain e ka bërë të ditur këtë zyrtarisht në faqen e tij zyrtare. Mesa duket mbrojtësi u detyrua të ndalonte për shkak të një problemi në tendinën e Akilit, gjë që e detyroi të qëndronte në Paris, duke anashkaluar ndeshjen si mysafir në Torino.

Problemi sigurisht që nuk do të kufizohet vetëm në ndeshjen e nesërme: për mbrojtësin ka shanse serioze që të mos luajë për Botërorin e Katarit. Ky është teksti i komunikatës: “Presnel Kimpembe ka akuzuar si shqetësim në tendinën e djathtë të Akilit, pas një goditjeje dhe do të qëndrojë në Qendrën e Stërvitjes për të kryer çdo trajtim”.

Tre javë pas fillimit të Kupës së Botës në Katar, lajmet për dëmtimin e Kimpembe (së bashku me ato të Kanté dhe Pogba) nuk janë të mira. Përballë një humbjeje tjetër për Didier Deschamps, trajneri mund të mendojë të sjellë një nga djemtë e Piolit në Katar: Pierre Kalulu. Për mbrojtësin e Kombëtares U-21, dy sezonet e fundit kanë qenë të shenjtëruara.

Që kur luajti për Milanin ai ka pasur mundësinë të rritet në mënyrë eksponenciale, për t’u bërë një nga gjërat thelbësore të Piolit. Mbrojtësi i djathtë kur ishte e nevojshme, Pierre Kalulu tregoi soliditet dhe fleksibilitet: cilësi që mund të jenë të dobishme për Francën, një ekip kombëtar që po vazhdon të humbasë pjesë në të djathtë dhe në të majtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *