LIVE MN – Drej Milan-Salzburg: formacioni i mundshëm, grumbullohet edhe Dest! Ja mungesat. Pioli: “Harroni Torinon. Mbi Leao…”

Dita e fundit e garave për grupet e Ligës së Kampionëve, grupet E deri në H do të japin verdiktet e tyre sonte pasi grupet A, B, C dhe D perfunduan dje. Grupi i Milanit ka ende shumë në lojë, duke përfshirë vendin e dytë, i cili ia vlen të 16-të dhe që do të ndahet mes Milanit dhe Salzburgut në përballjen direkte të mbrëmjes së sotme në San Siro.

Chelsea tashmë është i sigurt për vendin e parë. Për Dinamon e Zagrebit shpresat për Ligën e Evropës mbeten të gjalla: nëse kroatët mundin Chelsean dhe Salzburgu do të mposhtej në Milano, skuadra e Çacic do të merrte pasimin për në kompeticionin e dytë evropian. Nga ana tjetër, nëse Milani dhe Dinamo mbërrijnë në pikë të barabarta, një skenar ende i mundshëm, kuqezinjtë në çdo rast do të fitonin në sajë të përplasjeve direkte të favorshme.

Në lidhje me ndeshjen e mbrëmshme kundër Salzburgut, Stefano Pioli tha për SportMediaset: “Ne menjëherë e lamë mënjanë ndeshjen në Torino dhe u përqendruam te Salzburg. Ne luajmë një garë tjetër dhe te vazhdonim të mendonim për humbjen e së dieles nuk do të na kishte lejuar të përgatitemi sa më mirë. Sigurisht që nuk jemi të kënaqur me paraqitjen kundër Torinos, por kemi një mundësi të madhe që e kemi kërkuar dhe kërkuar”.

Për Leao: “Ne presim gjithmonë më të mirën prej tij. Ai është një armë sulmuese shumë e rëndësishme. Ai duhet të punojë mirë si i gjithë ekipi. Ne duhet të jemi të vëmendshëm dhe aktiv në të dyja fazat, pastaj kemi individë që mund të zgjidhin ndeshjet”.  Në radhët e kuqezinjve janë edhe tre lojtarë të cilët me nje karton nuk do te luanin ndeshjen tjeter. Këta janë: Fikayo Tomori, Rade Krunic dhe Fodè Ballo-Tourè.

Olivier Giroud ngarkoi mëngjesin e sotëm mjedisin e kuqezinjve me një histori në Instagram, në kuadër të ndeshjes vendimtare të mbrëmjes së sotme kundër Salzburgut. Në tregimin e Olivierit mund të lexoni tre fjali të mbivendosura njëra pas tjetrës: “Kampionët në kokë. Fati në duar. Forca në zemër”. Për të përfunduar me fjaline e famshme për sulmuesin kuqezi: “U ndodh atyre që besojnë në të”.

Risia eshte se Sergino Dest gjithashtu eshte grumbulluar sonte dhe do te shkoje ne stol. Ai ka qene ne hotelin e grumbullimit kuqezi ne mengjes. Mungojne Ibra, Maignan, Calabria, Saelemaekers per demtime dhe Vranckx, Adli, Bakayoko, Thiaw sepse sjane ne listen Champions. Ky është formacioni i mundshëm i Milanit: (4-2-3-1) Tatarusanu; Kalulu, Kjaer, Tomori, Theo; Tonali, Bennacer; Rebic, Krunic, Leao; Giroud.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *