Capello: “Pioli më në fund e kuptoi se ai drejton Milanin por sonte nuk duhet bërë një gabim kryesor”

I intervistuar nga Milan TV në kuadër të ndeshjes kundër Salzburgut, Fabio Capello foli kështu mes kujtimeve të vjetra dhe të tashmes: “Nuk do të jetë një sfidë e thjeshtë, sepse Salzburgu ka lojtarë të rinj dhe cilësor. Milani duhet të jetë shumë i vëmendshëm. Mbaj mend atehere qe ne vuajtëm, por e fituam ndeshjen 1-0 falë një goli të Massaro.

Të gjithë menduan se ishte një ‘lojë e lehtë’, por nuk ishte aspak ashtu. Milani duhet të luajë një lojë me vëmendje të madhe dhe nuk duhet të mendojë për të duke fituar menjëherë, por për të luajtur ashtu siç ka bërë gjithmonë. Vëmendje më e madhe sepse Salzburgu ka cilësi dhe kjo bën diferencën”

Një kërcim në të kaluarën: “Në Salzburg tifozët e tyre i ndihmuan shumë. San Siro tani është diçka më shumë, që të ndihmon dhe që të shtyn. Stadiumi plot është shumë i rëndësishëm për klubin, për lojtarët dhe për klubin por edhe kalimi i turit per futbollim italian. Besoj se tifozët nuk janë një kornizë, por diçka që merr pjesë në fitore.”

Për ADN-në e Milanit: “Mentaliteti fitues vjen nga ata që mbajnë një frymë, një mënyrë të menduari, stërvitje dhe lojë. Në atë periudhë ne ndryshuam shumë lojtarë dhe mbajtëm të njëjtin mentalitet fitues. Ne kemi nevojë për liderë dhe unë kisha disa që përcolli shpirtin e Milanit dhe vullnetin për të qenë tifozë të Milanit për ta bërë këtë ekip të arrijë sukses. Njerëz si Baresi, Maldini, Massara, Albertini, Rijkaard, Boban dhe Savicevic. Ata janë personazhe që kanë arritur të hyjnë në historinë e Milanit, sepse në Milani ishte tashmë histori.

Fatkeqësisht humbëm finalen me Marsejën, ku mund ta kishim fituar. Bëmë një gjë të mrekullueshme me Barcelonën, ndërsa kundër Ajax-it arritëm pa sulmues. Por kjo ishte një skuadër që kishte në ADN mentaliteti fitues dhe dëshira për të konkurruar…për të mos u kënaqur”.

Për Baresin dhe Maldinin: “Unë gjithmonë them se janë dy lojtarë që nuk e kanë fituar Topin e Artë: Baresi dhe Maldini. Paolo gjithmonë ka treguar se di të qëndrojë në vendin e tij pa u bërë i rëndë. Dhe ai po e vërteton këtë. edhe tani.”

Për punën e Piolit: “Kohët kanë ndryshuar, tani duhet t’i gjesh (talentët) kur janë të rinj dhe t’i pjekesh për t’i bërë kampionë. Stefano ishte shumë i zoti për t’i bërë këto gjëra. Dhe unë shoh diçka të rëndësishme tek ai: ai e kuptoi se stërvit Milanin. Kur shkon në një ekip, përpiqesh të japësh diçka më shumë dhe identifikohesh me klubin: Milani ka historinë që duhet të vazhdoje dhe ai po bën mirë. Jam i kënaqur me rinovimin e kontratës”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *