SKY | Milan-Salzburg, vendimi i Piolit: befason nga minuta e parë. Zgjedhja duket taktike dhe jo fizike…

Stefano Pioli, qe vjen nga rinovimi me Milanin deri ne vitin 2025, do të duhet të tentojë t’i udhëheqë kuqezinjtë drejt fazës eliminatore të Champions League. Milani, pas humbjes ndaj Torinos, duhet te tregoje se motivi pse ne transferte humben pas 17 ndeshjesh radhazi ishte vemendja ne Champions…

Kuqezinjtë në ndeshjen e nesërme luajne nje pjese te sezonit. Ndeshja kundër austriakëve është një ndeshje që nuk duhet humbur: fitorja do të jetë pra objektivi kryesor i Milanit. Megjithatë, Pioli në këto orë do të duhet të zgjidhë disa nyje: dyshimet e formacionit nuk janë të shumta, por duhet të gjejë zgjidhjen e duhur taktike.

Pioli do të shfaqet në San Siro me dëshirën për revansh edhe ndaj kritikave. Nuk ka shumë dyshime për 11 titullaret: sipas asaj që u raportua nga Peppe Di Stefano drejtpërdrejt në Sky Sport 24, Stefano Pioli do të kishte vetëm dy dyshime…

Gjithçka është legjitime nëse mendon se në pak më shumë se 24 orë Milani do të dalë në fushë për të luajtur sfidën më të rëndësishme të kësaj faze të grupeve të Champions League.

Perpara Tatarusanu, i cili do të duhet të zëvendësojë Mike Maignan deri në një datë të mëvonshme, do të jenë Fikayo Tomori dhe Simon Kjaer (në vend të Gabbia); në të djathtë përsëri Pierre Kalulu dhe Theo Hernández në të majtë. Sandro Tonali dhe Ismail Bennacer, nga ana tjetër, do të zënë mesfushen.

Dy dyshimet e vetme të trajnerit kanë të bëjnë me repartin ofensiv: Ante Rebic duket se është i favorizuar ndaj Junior Messias në korsinë e djathtë, ndërsa Rade Krunic duket se ka avantazhin ndaj Brahim Diaz dhe Charles De Ketelaere në mesfushorin sulmues per te ndihmuar mbrojtjen.

Ne fakt, zgjedhja e Rade mund te zberthehet keshtu. Kur Milani luan me nje fantazist sulmues si Diaz apo De Ketelaere, mesfusha vuan me shume ndaj ekipeve qe luajne shpejt.  Në të majtë Rafael Leao, në kërkim të hakmarrjes pas sulmuesit qendror Olivier Giroud.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *