“Milani i përket Champions League, por kjo mbetet finale e madhe për ne. Mbaj mend kur erdha i ri në San Siro…”

Milani do të presë mbrëmjen e nesërme në San Siro Salzburgun në ndeshjen e vlefshme për javen e gjashtë të Grupit E të Ligës së Kampionëve. Kuqezinjtë do të luajnë një ndeshje në shtëpi kundër një skuadre austriake për të shtatën herë në histori.

Më parë, Milani ka luajtur katër ndeshje kundër Rapid Vjenës, duke arritur tre fitore dhe një barazim mes Kupës së Evropës dhe Kupës së Fituesve të Kupave. Vetëm një precedent kundër Austria Vienna dhe Casino Salzburg, të mposhtur përkatësisht në 2017 në Europa League dhe në 1994 në Champions League.

Trajneri i Salzburgut, Mathias Jaissle bëri deklaratat e mëposhtme në një konferencë për shtyp në prag të ndeshjes kundër Milanit. Salzburgu duhet domosdoshmërisht të fitojë për të kaluar… “Kur je në një finale si kjo, dëshiron ta fitosh. Nga ky këndvështrim, rruga është e qartë.

Ne erdhëm këtu me gjoksin perpara. Të gjithë e dinë se do të jetë një finale. Jemi përballë një finale të klasit botëror, ekip që ndoshta është edhe më i fortë në shtëpi sesa ishte ne Salzburg”.

Megjithatë, presioni është te Milani. “Milani është një ekip që i përket këtij kompeticioni, duke përfshirë edhe fazat e eliminimit. Është në ADN-në e tyre. Por unë kam shpresa të mëdha. Dhe atëherë ndoshta e pamundura do të ndodhë në një ditë të madhe…”.

“Vite më parë isha këtu ne San Siro për një turne ndërkombëtar të të rinjve, bëmë një xhiro në stadium. Në atë kohë më ishte dukur tashmë gjigante. Për mua është një stadium legjendar dhe mezi pres ta përjetoj live. Vitin e kaluar arritëm të rrëmbejmë kualifikimin, ishte një ndjenjë e pabesueshme. Ne duam t’i rijetojmë këto emocione edhe nesër”.

Do të lidheni me Chelsea-Dinamo Zagreb? “Shpresoj që lidhja e radios të funksionojë mirë në San Siro. Por ne duam të shohim se çfarë mund të ndikojë, kjo është ndeshja jonë.”

I njëjti plan si në ndeshjen e parë? “Ky plan është baza e futbollit tonë. Por ne gjithmonë do të kemi plane të tjera në mëngët tona, përndryshe do të ishte shumë e lehtë për t’u llogaritur.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *