Milan, kujto Otto Konrad: precedenti i bujshëm me Salzburgun (VIDEO)

Të mërkurën më 2 nëntor, Milani do të luajë ndeshjen kualifikuese për në fazën e 16-të të Ligës së Kampionëve kundër Salzburgut në San Siro. Pak përllogaritje për kuqezinjtë që nuk duhet të humbasin për t’u rikthyer në 16 formacionet më të mira të Europës për tetë vjet kualifikimin e fundit të marrë në sezonin 2013-14 (të eliminuar me Atletico Madridin në raundin e 16-të).

Në vend të kësaj, kanë kaluar 28 vjet që nga hera e fundit që Milan u përball me Salzburgun në Ligën e Kampionëve në një lojë që hyri në histori për një fund të pabesueshëm. Ishte data 28 shtator 1994 dhe në San Siro, kuqezinjtë, të përfshirë në grup me Ajax dhe AEK Athina, po përballeshin me ndeshjen e dytë të grupit kundër austriakët, të cilët në atë kohë nuk kishin lidhje me emrin aktual. Red Bull.

Milani, me Gullit të rikthyer në fushë është superior ndaj Salzburgut dhe zhbllokon rezultatin në fund të pjesës së parë me një goditje me kokë të Stroppa. Ndërsa kuqezinjtë gëzohen, ndodh e pabesueshmja… Portieri i Salzburgut, Otto Konrad, rrëzohet përtokë, i goditur me sa duket nga një shishe e hedhur nga tifozeria…

I shpëtuar nga stafi mjekësor, Konrad ngrihet, arrin të vazhdojë lojën dhe bëhet vetë protagonist i ndeshjes. Mes një pritjeje dhe tjetrën, portieri vazhdon të prekë kokën pas çdo ndërhyrjeje derisa të jetë përgjithmonë në tokë kur Simone shënon 2-0. I zëvendësuar nga Ilsanker, Konrad futet në dhomat e zhveshjes, ndërsa zevendesi i tij peson pëson edhe golin e tretë, sërish nga Simone, i cili fikson rezultatin përfundimtar 3-0.

Ndeshja nuk përfundon në fushë. Konrad dërgohet me ambulancë në spital dhe ndërsa Capello flet për dramën e portierit, austriakët njoftojnë apelin e tyre në UEFA për të rrëzuar vendimin në fushë ose për të përsëritur lojën. Vendimi i UEFA-s vjen pak ditë më vonë. Fitorja e anuluar për Milanin, por nuk iu dha Salzburgut me kuqezinjtë e penalizuar me dy pikë (në kohën kur tre nuk ishin dhënë për fitoren) dhe San Siro madje u skualifikua për dy ndeshje.

Një verdikt gati paradoksal, ndoshta si rezultat i mungesës së provave reale mbi objektin që goditi ose jo portierin austriak. Me dy pikët e penalitetit, situata e Milanit komplikohet. Me AEK Athinen pati një barazim dhe një fitore, ky i fundit me dygolëshin e Panuccit, ku Ajax u fitoi qartë 0-2 në ditën e parafundit.

Me holandezët e kualifikuar dhe AEK të eliminuar, Milani po luan kualifikimin për në çerekfinale deri në të fundit me Salzburgun që kryeson me dy pikë ndaj kuqezinjve, i detyruar të fitojë për të kaluar. Ndeshja luhet në Prater në Vjenë, në të ftohtin e akullt të një mbrëmje shumë të ftohtë dhjetori. Ishte Milani që fitoi me golin e Massaros në pjesën e parë. Në pjesën e dytë, Salzburgu provon por kuqezinjtë rezistojnë dhe kalojne, duke eliminuar Konradin dhe ekipin e tij.

Në çerekfinale, Milani eliminoi Benfikën dhe në gjysmëfinale u imponua në përballjen e dyfishtë ndaj Paris Saint Germain të Weah dhe Ginola. Në finale ai do të rikthehet sërish në Prater të Vjenës me Ajaxin tashmë të luajtur në grupe. Holandezët fitojnë edhe një herë me golin vendimtar të Kluivert në një asistim të Rijkaard.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *